Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přemýšlím, kde seženu práci

Česko

  10:39
PARDUBICE - Jako by naproti u stolu před pardubickým divadlem seděl docela jiný člověk. Tohle, že je skutečně Dušan Salfický? Lidový vypravěč a věčný vtipálek, kterému ve Spartě spoluhráči před minulou sezonou v kabině na jeho místo napsali Pepin podle upovídaného Hanzlíka v Postřižinách. Hokejový gólman, který má doma dvě zlaté z mistrovství světa, muž, který chytal v zámoří i v Rusku.

Co dál? Po nevydařené sezoně ve Spartě zatím Dušan Salfický (35 let) marně čeká na angažmá. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Salfický prožil zřejmě nejhorší sezonu v kariéře, když ve Spartě chytal pouze v 27 zápasech. Ve Spartě už o jeho služby není zájem a bývalý reprezentant shání marně angažmá. Smích v jeho tváři nahradil smutek a jeho duši jakoby sevřela snad až bezvýchodnost. Mluvil nezvykle pomalu a dlouze hledal slova...

Jak je Pepinovi na začátku léta po těle?

 Začal jsem trénovat, takže jsem trochu unavenej. Přemýšlím o své situaci a po devíti letech řeším pomalu existenční věci. Cítím strašné zklamání a jsem otrávený. Radši na to ani nemyslet...

LN Na první pohled je patrné, že vás poslední, dost zvláštní sezona, poněkud změnila...

 Nevím, jestli přemýšlím jinak než dříve. Z toho, jak všechno dopadlo, jsem sice zklamaný, ale nemyslím si, že bych se změnil. Říkám si, že mnozí lidi jsou na tom pořád hůř než já. Snažím se na všechno zapomenout, jenže člověk musí mít kde zapomenout.

LN Proč se vám sezona ve Spartě nepovedla?

 Nevím. Můj výkon by měli spíše hodnotit jiní, odpovědní lidé. Nemůžu říct, že bych něco zanedbal, ošulil. Na sezonu jsem se připravoval stejně jako v předchozích letech. Mé výkony třeba nebyly úplně ideální, ale nebyl to ani takový propadák, abych od listopadu seděl na střídačce. Nejspíš se ode mě čekalo víc, než jsem předvedl. Všechno jsem ale dělal naplno, na Spartu to ale asi bylo málo.

LN Když jste chytal v Plzni, fandové vás zbožňovali, v ruském Mytišči na vás také nemohou zapomenout a v nitru haly mají pověšenou vaši velkou fotografii. V Praze se ale zdálo, že jste si s fanoušky podobný pevný vztah nedokázal vytvořit. Čím to?

 Spojení, o němž mluvíte, trochu souvisí s výkony... Kdyby byly lepší, lidi by člověka taky brali jinak. Občas mi to fandové dali sežrat, ale pořád se ke mně chovali dobře. Někdy se vztah utvoří, jindy ne.

LN Co vám dali sežrat?

 Když jsem pustil nějaký gól, tak jsem třeba zaslechl - strč už do branky toho mladýho Tomáše Dubu. To ale k hokeji patří a lidi na podobné názory mají nárok. S diváky jsem problém neměl, tohle je v pořádku. Spíše mě trochu mrzí, jak to dopadlo zevnitř.

LN Jak to dopadlo zevnitř?

 Cítil jsem nedůvěru. Když jsem přestal chytat, nechci říct, že jsem snad přímo rezignoval, ale začal jsem přemýšlet o odchodu.

LN Kdy jste o odchodu začal poprvé dumat?

 Poprvé v listopadu. Měl jsem nějaké nabídky i z Ruska. Uvažoval jsem o tom, jestli má smysl, abych seděl na střídačce, navíc za ty peníze... Pro klub to je přece nevýhodné, říkal jsem si. Pak jsem o odchodu přemýšlel ještě v lednu.

LN S kým jste o odchodu jednal?

 S panem Výborným i manažerem Petrem Břízou. Věděl jsem, že když mě klub nepustí, stejně odejít nemůžu. Situaci jsem nechtěl zbytečně hrotit. Spíše jsem se snažil domluvit. Tak jsme se nakonec dohodli, že ve Spartě sezonu dojedu.

LN Přál jste si někdy na střídačce, aby Tomáš Duba pustil laciný gól ?

 Já nikdy neměl problém s tím, že chytá Tomáš. Měl jsem ale pocit, že není šance něco změnit, tušil jsem, že se do branky už nedostanu. Takže jsem tím pádem ani neměl důvod si přát, aby pustil nějaký gól. Navíc ve Spartě byla super parta, kluci se ke mně chovali velice dobře a pomáhali mi. Taky kvůli nim bych nechtěl, aby Tomáš dostával góly a mužstvo prohrávalo. Byl jsem fakt moc rád, že titul získali.

LN Moment, vy jste se přece také dočkal mistrovského titulu...

 Při oslavách jsem se sice s pohárem taky vyfotil, ale řekl jsem, že jednou titul snad vychytám sám. Neberu to, že bych byl mistr ligy.

LN Před sezonou vám trenér brankářů ve Spartě Josef Bruk trochu měnil styl. Nevykolejila vás tahle změna?

 O tomhle se dost spekulovalo. Jenže Josef mě do ničeho nenutil. Řekl mi, kam se trend chytání ubírá, a ptal se, jestli se to chci učit. Na jedné věci mi ukázal tři způsoby, jak puk chytit, a já si mohl vybrat jeden, který mi nejlépe sedí. Skutečně si nemyslím, že by mi tohle uškodilo. Já byl rád, že tam Josef byl.

LN Proslýchalo se také, že vaše výkony ovlivnily určité rodinné problémy. Je to pravda?

 Nechci říct, že se jednalo o jakousi krizi středního věku, ale faktem je, že jsem byl pět let bez rodiny. Člověk třeba přijel po čase domů a měl na některé věci jiný názor než ten druhý. Žádné větší problémy jsem ale doma neměli.

LN Co se týče Sparty, vy jste v ní tedy skončil?

 Mám ještě na rok smlouvu, ale obě strany se tiše domluvily, že už ve Spartě nebudu. Já jsem tušil, že už se mnou nepočítají; ostatně, kdybych měl dál dělat dvojku, tak bych tam taky zůstat nechtěl.

Celý rozhovor najdete v dnešních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!