Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dva miliony přeočkovaných na covid do konce roku. Ministerstvo zatlačí v kampani

Vakcíny zacílené na submutace BA.4 a BA.5 od společnosti BioNTech-Pfizer při výrobě v americkém městě Kalamazoo. (31. srpna 2022) foto: ČTK

Dva miliony nově přeočkovaných vakcínou proti covidu-19 do konce roku. Takový je podle náměstka ministra Josefa Pavlovice cíl ministerstva zdravotnictví. To ve čtvrtek zahájí druhou fázi informační kampaně, která má pomoci cíle dosáhnout. První posilující dávku vakcíny proti covidu má v ČR na 4,32 milionu lidí a druhou zhruba 330 000 lidí.
  17:40

„Jedním z důvodů pro odkládání přeočkování bylo podle průzkumu čekání na nejnovější typ vakcín,“ uvedl Pavlovic. Tyto vakcíny jsou v ČR od 21. září. Podle Pavlovice jich je v současné době asi milion dávek a stovky tisíc dávek přicházejí každý týden.

Epidemie koronaviru nyní podle Pavlovice v Česku sílí už od konce září. Přibývá hospitalizovaných, kterých je nejvíc od letošního dubna, ale na jednotkách intenzivní péče je podle náměstka stabilně zhruba 60 až 70 lidí. „Nemocnice vidí spíše lehké průběhy, kdy pacienti odcházejí po několika dnech či týdnu do domácího léčení,“ řekl.

Odhadované reprodukční číslo je nyní asi 1,05 až 1,3. Více než třetinu pozitivně testovaných každý den tvoří lidé, kteří mají pozitivní test už nejméně podruhé. Podle odborníků se totiž současnou variantou koronaviru omikron snadněji nakazí i lidé, kteří už dříve koronavirus měli. Ani očkování z roku 2021 už většinu lidí nechrání dostatečně, protože ochrana v čase slábne.

Nové vakcíny jsou naopak upravené na varianty BA.4 a BA.5, které teď tvoří většinu nákaz. „Zatím nemáme informace o žádné jiné mutaci, která by byla ještě nakažlivější, která by kdekoliv na světě tuto mutaci vytlačovala,“ doplnil Pavlovic.

Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie. Zároveň je podle nich lidí s koronavirem výrazně více, než ukazuje statistika. Řada nakažených totiž nemá příznaky nebo se bez testování vyléčí doma.

„Očkujeme se pro život beze strachu“

Tak zněl a zní slogan kampaně, jehož první fázi spustilo ministerstvo zdravotnictví v půlce srpna. Vyskytovala se ale primárně na sociálních sítích.

Ministerstvo pro chystanou kampaň v červnu ze dvou zájemců vybralo reklamní agenturu McCann-Erikson. Celkově měla vyjít na 50 milionů korun.

„Očkování se bude muset opakovat, dokud s námi virus bude,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v den, kdy začala registrace ke druhé posilující dávce proti covidu. „Jsme připraveni na podzimní vlnu, která bezesporu přijde,“ řekl.

„Mohu vyloučit, že by neočkování měli v České republice nějaké restrikce,“ řekl také Válek. Prohlásil, že v takovém případě by nebyl ministrem zdravotnictví.

Druhá fáze, která se má objevit v masmédiích a za cíl si dává zasáhnout širokou veřejnost, měla být spuštěna na konci září. Představena a zahájena bude nakonec ve čtvrtek na tiskové konferenci ministra zdravotnictví, která začíná ve 13:30.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...