11. července 2019 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přepadli dva seniory, jednoho udusili. Tresty 23 a 18 let potvrdil Nejvyšší soud

Pouta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta | foto: Shutterstock

BRNO Mnohaleté tresty za dvě loupežná přepadení seniorů na Blanensku a Brněnsku potvrdil Nejvyšší soud. Jeden útok skončil vraždou. Výjimečný trest 23 let vězení si odpyká Michal Cvan. Komplicové Simon Baier a Jozef Minár dostali 18leté tresty.

Dovolání obžalovaných bylo odmítnuto, řekla ve čtvrtek Eva Angyalossy, mluvčí Krajského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance. Odůvodnění zatím není v databázi Nejvyššího soudu dostupné.

Tresty jsou souhrnné. Případem se dvakrát zabýval odvolací Vrchní soud v Olomouci. Napoprvé trojici uložil sedm, devět a 11 let, část případu týkající se vraždy však vrátil krajskému soudu. Napodruhé už vrchní soud souhrnné tresty potvrdil a označil za přiměřené okolnostem.

Oba útoky se odehrály na konci roku 2015. Muži nejprve přepadli třiašedesátiletého muže v Lysicích na Blanensku, jehož dům si dopředu vytipovali. Za použití surového násilí a výhružek si vynutili vydání platební karty i s PIN kódem, peněz a zlatých řetízků. Muže nechali svázaného. Později jej našel jeho bratr.

O několik týdnů později si lupiči vyhlédli devadesátiletého muže v Ivančicích. S kuklami na hlavách, s pistolí a elektrikářskými páskami vnikli do jeho domu. Když volal o pomoc, svázali ho a bili, nakonec udusili.

Z domu trojice ukradla dvoje hodiny a sadu stříbrných příborů, lup druhý den prodali v zastavárně. Minár tvrdil, že se na vraždě nepodílel, prý byl ve vedlejší místnosti, kterou prohledával.

Justice při výměře trestu brala v potaz kriminální minulost všech obžalovaných. Cvan byl třikrát soudně trestaný za loupež, Minár byl trestán dvanáctkrát. Naopak u Baiera jako jediného soudy zohlednily jeho lítost, snažil se také uhradit škodu poškozeným.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.