Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přepisujeme mapu Česka: Čínská zeď v Čelákovicích i Fukušima v Ostravě

Česko

  7:00
Je to mapa Česka, jak ji neznáte. Fukušima v Ostravě, Velká čínská zeď ve Středních Čechách, Micky Mouse v Olomouci či Pentagon v Mladé Boleslavi. Server Lidovky.cz shromažďuje neoficiální názvy míst z celé České republiky. Lidová tvořivost totiž dává náměstím, budovám, mostům, parkům i malým pláckům mnohem přiléhavější jména. Ale hlavně, hlavně se neoficiálního místopisu lidé drží i v běžném životě.

Z Drákulova až do Prýglu. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

"Není to hokejka", uklidňují v inzerátech kroměřížští majitelé bytů zájemce, kteří uvažují o koupi nemovitosti na sídlišti Oskol. Kdyby přeci jen někdo tápal, co znamená Hokejka, stačí se podívat na satelitní mapu a ptačí pohled na dům v ulici Úprkova mu dá jednoznačnou odpověď - vypadá prostě jako hokejka.

V Mladé Boleslavi mají zase Pentagon neboli sídlo vedení automobilky Škoda Auto. Neoficiální název se dokonce dostal i do buřičské písně škodováckých odborářů:  „Vážení, co máte auto služební, jste v Pentagonu schovaní a předstíráte práci.“

Silicon Hill stojí i v Praze, konkrétně jde o studentský název strahovských kolejí. Po vzoru kalifornského Silicon Valley se tam totiž nachází obrovské množství počítačů a IT nadšenců. Studenti tam navíc sdílejí data na stejnojmenné síti a stejného názvu je také největší klub Studentské unie ČVUT.

Když se v březnu letošního roku otevíral nový obchodní komplex Nová Karolina v centru Ostravy, kritici stavby promítali na stěnu areálu nápis Nová Fukušima. Obchodní centrum totiž nechvalně proslulou japonskou jadernou elektrárnu opravdu připomíná.

Národní památkový ústav o tom Polyfunkčním domu v Olomouci napsal: "Jedná se o pokleslou architekturu vycházející z estetiky postmodernismu. Přes jisté zajímavé prvky jako jsou předsunutá patra a betonové kšilty, které daly domu přezdívku Ušák, objekt postrádá kvalitní detaily a celkově působí jako architektonický kýč své doby." Ale nejen Ušák, lidé našli i další vtipné názvy - například Mickey Mouse house.

Čínská zeď v Čelákovicích vede podél hlavní silnice Stankovského a je symbolem panelákové zástavby vzniklé na počátku osmdesátých let minulého století. Proč Čínská zeď? Protože vytvořila neprostupnou hradbu, která město takřka rozpůlila.

Lidovky.cz do neoficiálního místopisu úmyslně nezahrnuly názvy, které se odkazují na  jména vnucená komunistickým režimem. Přednost mají ty, za nimiž je tušit lidová tvořivost, vtip, nadhled. A také ty, které  se používají v běžné řeči, v esemeskách či e-mailech.  

ZAPOJTE SE!

Máte ve svém okolí místa, u nichž lidový název dávno převálcovat ten oficiální? Přepište mapu Česka s námi, pošlete své tipy na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz.

Připojte prosím i vysvětlení lidového označení a případně i fotografii. Do předmětu napište Nová mapa Česka. Aktualizovanou mapu s příspěvky čtenářů zveřejníme v pondělí 30. 4. 2012.

Autoři: ,