Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přerod zrušené strany je hotov

Česko

Polovina členů DS přešla do „nové“ Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta už má kandidáty pro volby

PRAHA/OSTRAVA Snahy státu zakázat ultrapravicovou Dělnickou stranu a vystrnadit její představitele z veřejného života připomínají pokusy zahrádkářů vymýtit pýr. Za necelé tři týdny po zrušení uskupení kvůli jeho propojení s neonacistickou scénou se zhruba polovina členů přeregistrovala do Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Mezi pětistovkou přecházejících ale není předseda DS Tomáš Vandas. Ten sice fakticky vede i Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, ale podle zákona může být členem jen jedné z nich. Za DSSS tak sice vystupuje jako volební lídr, ale předsedá stále „staré“ Dělnické straně. Jen tak se může zviditelnit před Ústavním soudem, u něhož si hodlá stěžovat na rozpouštěcí verdikt Nejvyššího správního soudu. V sobotu vedení DSSS v Ostravě představilo dalšího z volebních lídrů pro poslanecké volby. Zbývá jim poslední kraj bez tváře pro volební klání - Olomoucko. Vandas současně oznámil, že trumfem pro doplňující senátní volby bude podnikatel Radim Masný, který má pestrou minulost. Opavský patriot, který se s českým státem neúspěšně soudil o dvoumiliardovou náhradu za odchod z Nové huti Ostrava, v minulosti pomáhal jak ODS, tak ČSSD. Za Zemanovy éry například zajišťoval socialistům prostřednictvím nadace Růže půjčku osm milionů korun.

Do Senátu již Masný dvakrát neúspěšně kandidoval. Naposledy pod hlavičkou nezávislých Vladimíra Železného obdržel téměř čtrnáct procent hlasů. „Netajím se tím, že jsem rebelem. Nemám rád lidi, co kážou morálku, a sami mají máslo na hlavě,“ komentoval Masný výroky vládních politiků, kteří uvítali rozpuštění DS tři měsíce před konáním voleb. „Demokracie je od toho, aby se dodržovala pravidla. Proto podporuji DSSS,“ cituje ho internetová prezentace strany.

Masný je členem pléna Českého olympijského výboru a v roce 2006 byl zvolen viceprezidentem Evropské asociace boxerů amatérů. Jeho spojení se stranami, které se zasloužily o zrušení Dělnické strany, jejím představitelům nepřekáží.

„U každého dochází k vývoji. Jeho spolupráce s ODS a ČSSD nám nevadí. Píše se rok 2010. Oslovil nás on sám. Impulzem pro něj údajně bylo rozhodnutí soudu o zrušení Dělnické strany. Jde o známého podnikatele a jeho kandidatura pod hlavičkou DSSS může být pro další lidi impulzem pro podobné rozhodnutí,“ reagoval Vandas.

K rušení Dělnické strany Vandas poznamenal, že nikdo z vedení doposud nebyl osloven likvidátorem. „Nikdo nebyl ani na našem pražském ústředí. Myslím si ale, že pan likvidátor nebude mít příliš těžkou práci. Moc toho nezbylo. Dost peněz nás stála například kampaň na podzimní volby, které se nakonec neuskutečnily,“ poznamenal předseda zrušené strany.

Nejvyšší správní soud určil pro „starou“ stranu likvidátora, brněnského advokáta Radslava Janečka. „Napsal jsem představitelům strany výzvu, aby mi předali nezbytnou dokumentaci nebo informovali o tom, že se obracejí na Ústavní soud. Zatím zůstává bez odezvy,“ potvrdil včera LN Janeček. Očekává, že se představitelé strany obrátí na ústavní soudce, což jeho nástup oddálí. Třicetidenní lhůta uplyne příští týden.

***

Zastupitelé DS

O posty nepřijdou Zrušená Dělnická strana, známá kvůli extremistickým názorům, má v republice celkem tři obecní zastupitele. Dva v Rokytnici v Orlických horách a jednoho ve Výsluní na Chomutovsku. Žádnému mandát se zrušením strany nezanikne, všichni tři navíc kandidovali jako bezpartijní.

Autor: