Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Přerovský lazaret číslo 2? Šabatová nutí vládu řešit nelegální ubytovny pro seniory

Česko

  11:40
PRAHA - Špína, nevyhovující hygienické podmínky a špatné zacházení se seniory. Případ bývalého přerovského lazaretu, v němž žily v otřesných podmínkách čtyři desítky nemocných svážených z léčeben pro dlouhodobě nemocné, by se už neměl opakovat. Veřejná ochránkyně práv totiž přiměla vládu řešit problém s neregistrovanými zařízeními sociálních služeb.

Přerovský „lazaret“ foto: Marie Šuláková

Ombudsmanka Anna Šabatová dlouhodobě varuje před zařízeními bez registrace, která poskytují sociální služby seniorům i nemocným. Podle zkušeností odborníků bývají často nevyhovující.

Neregistrované „penziony“ pro seniory či nemocné totiž nemusí splňovat žádné zákonné požadavky na personál, materiální ani technické zajištění či odbornost péče. Klientům tak hrozí újma na zdraví, v některých extrémních případech jim jde o život. O péči navíc neexistuje žádná dokumentace, strava mnohdy neodpovídá zdravotním požadavkům, klienti nesmějí opouštět budovu, jsou zamykáni a leckdy též zbaveni veškeré hotovosti.

Dům hrůzy v Přerově

O případu, který výrazně překročil únosnou mez, informoval server Lidovky.cz počátkem tohoto roku. V přerovském lazaretu pobývalo téměř čtyřicet klientů v otřesných podmínkách neslučitelných s hygienickými i zdravotními potřebami. (VÍCE O PŘÍPADU ZDE)

Přerovský „lazaret“
Přerovský „lazaret“

Špatné zacházení se seniory v neregistrovaných zařízeních a obecně problematická dostupnost sociálních služeb, která živí půdu pro nelegální alternativu, vedly veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou k tomu, že se vůbec poprvé ve svém funkčním období obrátila na vládu.

Na její návrh kabinet po pondělním jednání uložil ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD), aby zajistila dostupnost sociálních služeb pro seniory a nemocné. Vláda též přijala doporučení Šabatové na systematické řešení problematiky neregistrovaných zařízení sociálních služeb. Chce, aby stát garantoval, že staří lidé nebudou vystavováni špatnému zacházení a bude aktivně vyhledávat lidi, kteří takovému riziku musí čelit nebo hrozí, že by mu mohli být v budoucnu vystaveni.

Ověření zařízení:

Ověřit, jestli konkrétní zařízení může skutečně poskytovat sociální služby (má tedy potřebné oprávnění a registraci), je možné na sociálním odboru obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který společně s krajským úřadem nastavuje síť sociálních služeb.

zdroj: ochrance.cz

Úspěch z pondělního jednání vlády považuje veřejná ochránkyně práv za krok kupředu.

„Jen tak je možné zjistit, jaká je poptávka po sociálních službách v jednotlivých regionech a zajistit, že legální a kvalitní služby budou dostupné,“ podotkla. „Za klíčový úspěch považuji, že vláda uložila ministryni, aby se spolu s obcemi a kraji zaměřila na aktivní vyhledávání lidí, kteří už jsou v neregistrovaném zařízení, nebo jim hrozí, že ho budou využívat, a vytvořila plán, jak řešit jejich situaci,“ zhodnotila jednání vlády. Ocenila též aktivní přístup kabinetu.

Pokuta až milion korun

Do připravované Národní strategie rozvoje služeb na následujících pět let má ministryně práce a sociálních věcí zapracovat plán, který bude počítat s řešením dostupnosti služeb. Tím by se mělo zabránit dalšímu rozvoji neregistrovaných zařízení typu přerovského lazaretu, který provozoval podnikatel Pavel Mirga.

Přestože neregistrovaná zařízení nepodléhají přímé státní kontrole, neznamená to, že jim nemůže hrozit postih. Zakročit proti nim může krajský úřad, a to jak z vlastní iniciativy, tak na základě podnětu jakékoliv osoby. Za neoprávněné poskytování sociálních služeb může být uložena pokuta až do výše milionu korun. Sankce nehrozí jen samotnému poskytovateli, ale i personálu.

VÍCE O PŘÍPADU PŘEROVSKÉHO LAZARETU

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!