Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes 200 lidí protestovalo proti rasismu

Česko

  20:12
PRAHA - Na pražském náměstí Jana Palacha se dnes po 18:00 sešlo zhruba 200 lidí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s rasismem a neonacismem. Demonstraci s názvem "Stop neonacismu - Posviťme si na neonacisty" svolalo občanské sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje aktivity příznivců ultrapravice, spolu s Českým helsinským výborem.

Na náměstí Jana Palacha se sešlo přes 200 lidí. foto: Stanislav PeškaČTK

Akce reaguje především na nedávné události z litvínovského sídliště Janov. Z náměstí se má vydat pochod směrem k úřadu vlády a ministerstvu vnitra.

Na úvod akce pořadatelé promítali záběry z pochodu pravicových radikálů v Litvínově, který v ulicích kolem sídliště obývaného převážně Romy vyústil v ostré bitky stovek extremistů a policistů.
Vedle pódia je na dnešní demonstraci velký nápis "Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu". Jeden z účastníků akce dorazil i s rudým praporem, na kterém byl portrét revolucionáře Che Guevary. Organizátoři ho ale vyzvali k odchodu s tím, že shromáždění je nepolitické.

Se stejným praporem přišli tři mladí komunisté z rozpuštěného
Komunistického svazu mládeže (KSM) dnes i na Palackého náměstí v Praze, kde se konala demonstrace za práva bezdomovců.

Shromáždění se koná při příležitosti 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN. "Domníváme se, že den 60. výročí přijetí tohoto dokumentu je vhodnou příležitostí, kdy můžeme upozornit na rostoucí neonacistické násilí, stejně jako na rasismus, antisemitismus, nesnášenlivost, lhostejnost a nekoncepční politiku vůči menšinám," uvedlo sdružení Tolerance a občanská společnost v prohlášení, které k akci vydalo.

Dokument podpořila řada dalších organizací a sdružení, mimo jiné například Amnesty International či Český helsinský výbor.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...