Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Přes 700 skvostů na prodej

Česko

Vzácná sbírka Yvese Saint Laurenta nabízí Picassa i Mondriana * „Aukce století“ už vynesla miliony eur

PAŘÍŽ Celkem 732 uměleckých děl, která za svůj život slavný módní návrhář se svým partnerem nasbíral, hledá nové majitele. Od včerejšího večera ve francouzské metropoli probíhá aukce, kterou s úžasem sleduje celý svět. Hned v první den byl pokořen dosavadní rekord nejdráže aukčně prodané soukromé sbírky. Dražba zatím vynesla 206 milionů eur. Aukce bude trvat až do středy a pořadatelé z aukčního domu Christie’s očekávají, že celková částka získaná prodejem by se mohla pohybovat okolo 300 milionů eur.

Zatímco italská krajina Edgara Degase byla vydražena „jen“ za 380 tisíc eur, například za obraz Fernanda Légera Šálek čaje vydal zájemce přes 11 milionů eur. „Rekordmanem“ prvního dne aukce se však stalo dílo Henri Matisse Prvosenky (foto vpravo dole), které se prodalo za téměř 36 milionů eur.

Ještě před začátkem dražby proběhla veřejnosti zdarma přístupná výstava této jedinečné soukromé sbírky. Po tři dny si ji mohl kdokoli prohlédnout v prostorách pařížského Grand Palais, který si pro tuto příležitost Christie’s pronajal. Byla to jedinečná příležitost vidět díla pocházející z antického Říma, středověku i moderní doby. Jak informovala agentura AFP, před muzeem se tvořily mnohahodinové fronty a pro milovníky umění museli pořadatelé v budově zajistit 1200 židlí, stovku telefonních linek a neustálou přítomnost osmi odhadců umění.

Milionový Picasso Největším trhákem aukce je bezpochyby Picassův obraz Hudební nástroje na stolku z roku 1914. Očekává se, že cena za dílo z umělcova nejlepšího období tvorby by se mohla vyšplhat výrazně nad třicet milionů eur. Mezi dalšími notoricky známými obrazy je například Mondrianova Kompozice v modré, červené, žluté a černé, která inspirovala návrháře také při oděvní tvorbě. Její cena je odhadována na deset milionů eur. Samozřejmostí je přítomnost světově uznávaných autorů „moderní vlny“ devatenáctého a dvacátého století, jako byl Manet, Klee, Munch nebo Degas.

Kromě malířských děl prodává pozůstalý Saint Laurentův partner také šperky, keramiku, porcelán, nábytek a sochy. Díla ze všech kontinentů a z různých období lidské civilizace, mezi kterými jsou mramorové římské antické sochy, bronzové a zlaté drobné dekorativní předměty a sošky, ale také egyptský sarkofág, zdobila jejich luxusně vybavené byty.

Yves Saint Laurent a továrník Pierre Bergé byli známými patrony umění. Během svého společného života shromáždili jednu z nejúžasnějších sbírek. Návrhář zemřel loni 1. července na rakovinu. 79letý Bergé před spuštěním aukce v jednom z rozhovorů prohlásil, že tato kolekce „reflektuje, kým Yves byl a kdo jsem já“. „V den, kdy Yves Saint Laurent zemřel, jsem se rozhodl, že se sbírka musí také rozplynout,“ řekl. „Je to něco, co jsme vytvořili společně, takže prodej byl jediným možným řešením.“ Přesto si jeden předmět ponechal. Je jím africká socha ptáka, která byla jejich vůbec prvním společně zakoupeným dílem.

Čína chce vrátit zajíce a krysu Přípravu aukce poznamenal spor mezi Čínou a organizátory dražby ohledně dvou bronzových soch, znázorňujících hlavu krysy a zajíce, jež byly v roce 1860 ukradeny z Pekingu. Čína se postavila se proti prodeji a požádala o jejich vrácení. Otázkou se musel zabývat pařížský soud, jenž včera večer v hodnotě kolem deseti milionů eur do prodeje nakonec pustil. Čínská strana tvrdila, že se jedná o součást fontány z paláce císaře, ukradenou během druhé opiové války. Slavný pár je ale koupil zcela legálně.

Celý výtěžek z aukce bude věnován nadaci Bergé-Saint Laurent, kde je soustředěno dílo módního tvůrce, a na lékařský výzkum, zejména na boj proti AIDS.

***

„Je to něco, co jsme vytvořili společně, takže prodej byl jediným možným řešením.“

„Tato sbírka reflektuje, kým Yves Saint Laurent byl a kdo jsem já,“ řekl Pierre Bergé

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!