8. února 2010 9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes nás dálnice nepovede aneb jak se v Česku bojuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zemědělec Jan Vaňous se proti trase silnice R35 odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu a ten mu dal za pravdu v tom, že jako vlastník pozemků se k nové variantě nemohl vyjádřit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělec Jan Vaňous se proti trase silnice R35 odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu a ten mu dal za pravdu v tom, že jako vlastník pozemků se k nové variantě nemohl vyjádřit. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BOHUŇOVICE Janečkovi a Vaňousovi hospodaří po generace nedaleko Litomyšle. Ani jeden ze zemědělských rodů nechce, aby chystaná silnice R35 zničila právě jeho pozemky. Co je ale rozděluje, je síla rodin v politice.

Původní jižní trasa silnice R35 pole Janečkových protínala uprostřed. Ale v roce 2006 se vše změnilo. Jan Janeček byl starostou Litomyšle. A jeho bratr Josef bojoval coby lidovecký poslanec ve sněmovně za přísné protikuřácké normy. Bratranec Josef byl zase zastupitelem Pardubického kraje. Všichni vlastnili nějakou část z rodinných pozemků. Rada města Litomyšle odhlasovala, že by se silnice měla posunout o kousek na sever. Zastupitelé kraje to vzali za své a změnili územní plán.

Vaňousovi si to ale nenechali líbit. A nedávno jim pomohl Nejvyšší správní soud. Dal jim za pravdu v tom, že se jako majitelé pozemků nemohli k posunuté trase vyjádřit. Sporných sedm kilometrů silnice R35 soud vymazal z mapy se zdůvodněním, že byly schváleny nezákonně. Kraj musí začít s malováním tohoto kousku silnice od nuly.

Janečkovi mají znovu větší šance než Vaňousovi. Bývalému starostovi, dnes místostarostovi Litomyšle Janu Janečkovi se totiž podařilo přesvědčit řadu občanů o tom, že varianta výhodnější pro rodinná pole je výhodnější i pro město. "Lidé chápou, že je nesmysl, aby dálnice vedla přímo na hranici města, a mají obavu o jeho další rozvoj," říká Janeček.

Hejtman Radko Martínek se k roli Janečkových vyjadřovat nechce: "Pan Vaňous napadl u soudu i okolnost, že někteří vlastníci byli proti němu, vzhledem ke svým funkcím, zvýhodněni. Soud řekl, že to nejde doložit. Já říkám totéž."

Další podrobnosti si přečtěte v pondělním vydání deníku

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz