29. dubna 2009 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes srp a kladivo přelepili Horákovou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 494Diskuse
Odhalení pomníku se neobešlo bez protestů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalení pomníku se neobešlo bez protestů. | foto: Tomáš HájekLidové noviny

BRNO Protesty proti podobě zrekonstruovaného pomníku vojáků Rudé armády v Brně - Králově Poli pokračují i po jeho odhalení. Na nově umístěné symboly srpu a kladiva někdo v noci přelepil fotografií Milady Horákové. Ženu odsoudili k smrti a popravili v politickém procesu v 50. letech.

Anketa

Vadí vám, že na pomníku vojáků Rudé armády je v pěticípé hvězdě srp a kladivo?

ano, symbolizují totalitní režim 5114
ne, jsou to symboly Rudé armády 3507
je mi to jedno 506


Právě Horákovou i dalšími obětmi komunistického režimu argumentují odpůrci instalace srpu a kladiva. Namítají, že srp a kladivo v rudé hvězdě nesymbolizují Rudou armádu, jak tvrdí magistrát, ale totalitní režim. Magistrát jako autor nové podoby pomníku je proti.

Kontroverzní podoba pomníku - pěticípá hvězda se srpem a kladivem.

Pomník v Božetěchově ulici v Králově Poli odhalili představitelé radnice slavnostně tento týden. V pondělí si tam připomněli 64. výročí osvobození Brna. Opravu za 700.000 korun objednala radnice poté, co místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS) dřívější srp a kladivo z žulového pylonu nechal odstranit.

Při odhalení pomníku se slovně střetli odpůrci jeho podoby a mladí komunisté
Mladí brněnští komunisté se slovně střetli s lidmi, kteří návrat komunistických symbolů kritizují.

Primátor možná dostane Cenu za propagaci komunismu
Instalaci srpu a kladiva v rudé hvězdě jako symbolu Rudé armády magistrátu doporučil znalec. Někteří historici jeho práci zpochybňují - radnice podle nich měla na pomník umístit prostou rudou hvězdu, jak doporučil i Vojenský historický ústav.

Místostarosta Pelán vybrušuje podobu srpu a kladiva z pomníku
Pomník se dostal do centra pozornosti předloni, kdy z něj místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS) nechal tyto symboly vybrousit.

Instalace srpu a kladiva na pomník vyvolala nevoli části Brňanů. Výzvu proti záměru www.poctapadlym.cz podepsalo skoro 1200 lidí. Obecně prospěšná společnost Opona založená za účelem připomenutí 20. výročí výročí 17. listopadu zase vytvořila městu po instalaci nové logo - písmeno O v nápisu Brno v něm vyměnila za překřížený srp a kladivo.

Nesouhlas s instalací vyjádřila i Konzervativní strana - primátorovi Romanu Onderkovi (ČSSD), který nové výtvarné řešení pomníku obhajuje, chce udělit Cenu za propagaci komunismu. Vyzvala ho, aby si vybral datum a místo předání. Zatím se prý neozval. "Podstatou není skutečné předání ceny, byť jsme na to překvapeni," řekl za stranu Svatopluk Kalužík.
Lidovky.cz
  • 494Diskuse
Najdete na Lidovky.cz