Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes sto mostů v Praze je ve špatném stavu, včetně nejvytíženějšího Barrandovského

Česko

  11:45
PRAHA - Po sobotním zřícení pěší lávky v Troji na Praze 7 se množí otázky ohledně toho, kolik pražských mostů postupně chátrá a potřebuje akutní pozornost. Ze zprávy Technické správy komunikací (TSK) z února 2016 vyplývá, že ve ve špatném či horším stavu je 124 mostů v hlavním městě.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. foto: ČTK

V Praze je 677 mostů, z toho 594 spadá pod správu magistrátu. Stav mostů ve zprávě TSK dělí do sedmi kategorií, přičemž nejhorší je stav havarijní a nejlepší bezvadný. Zřícená lávka u Trojského zámku byla TSK považována za „špatnou“, tedy třetí nejhorší stupeň. Obdobně na tom bylo loni v Praze 101 dalších mostů - a to včetně důležitých dopravních tepen. Na opravu čeká i Hlávkův most, most Legií, Palackého most či například Železniční most - ten byl podle analýzy dokonce ve stavu „havarijním“, tedy vůbec nejhorším.

Po pádu lávky v Troji je šedesátiletý muž v umělém spánku, o tři roky starší...
Po pádu lávky v Troji je šedesátiletý muž v umělém spánku, o tři roky starší...

Ve špatném stavu je i Barrandovský most, který by měl podle zprávy TSK být výhledově začít opravován, nejpozději do roku 2020. U toho server iDnes.cz upozornil na fakt, že jde o nejvytíženější most v Praze a denně přes něj přejede na 135 tisíc aut.

Debatu o mostech již v Praze v loňském roce rozvířila plánovaná oprava Libeňského mostu. Technický stav tohoto mostu je podle zprávy TSK jeden z nejhorších v Praze, rekonstrukci však brzdí rozhodování se Ministerstva kultury o tom, zda most prohlásit za kulturní památku.

Plánovaná oprava Libeňského mostu by město měla stát zhruba 2 miliardy korun, což je částka, která napovídá tomu, jak se řada pražských mostů dostala do stavu, ve kterém jsou. Finanční náročnost oprav ostatně po loňském zveřejnění analýzy TSK zdůrazňoval i náměstek pražské primátorky Adriany Krnáčové Petr Dolínek.

Přesto, že TSK ve své zprávě varuje před otálením s opravami, reálně se zpracovává zatím pouze projekt na opravu Hlávkova most - byť například stav mostu Legií TSK doporučila začít řešit do roku 2017.

FORMA PRAŽSKÝCH MOSTŮ

  • Bezvadný 32
  • Velmi dobrý 46
  • Dobrý 202
  • Uspokojivý 271
  • Špatný 101
  • Velmi špatný 18
  • Havarijní 5
  • Celkový součet 677
Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat