Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přeškrtnutá zbraň. Lékaři bez hranic otevřeli v Praze polní nemocnici, má přiblížit jejich práci

Na náměstí Míru v Praze byla zahájena interaktivní výstava "Polní nemocnice"... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na náměstí Míru v Praze byla zahájena interaktivní výstava "Polní nemocnice"... | foto: ČTK

PRAHA Působí po celém světě, všude tam, kde zuří konflikty i epidemie. Významně se podíleli například na léčbě lidí postižených ebolou. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) tuto i další svou činnost nyní prezentuje i lidem v Česku. A to v rámci Polní nemocnice, interaktivní výstavy, která dává návštěvníkům nahlédnout, čím prochází lidé z oblastí, v nichž MSF působí.

V bílých stanech jsou seřazeny dózy s léky, na stolcích leží očkovací průkazy a modré rukavice. Vedle autentických lůžek stojí bílé kanystry, černé kýble a lékařské náčiní. Nad jedním stanem vlaje výrazná značka. Přeškrtnutá zbraň v červeném kruhu. Ta stejná, kterou mají pracovníci Lékařů bez hranic na tričkách. „To má symbolizovat naši striktní politiku, že do našich zařízení nesmí zbraně. Nesmí je nosit ani naše ochranka, ani naši pacienti,“ vysvětluje mluvčí organizace Iveta Polochová. „Ve válečných a konfliktních oblastech nás chrání naše neutralita a také mezinárodní humanitární právo,“ dodává.

Ředitel české pobočky Pavel Gruber při příležitosti zahájení výstavy nicméně připomíná, že lékařská zařízení této mezinárodní organizace byla i tak jen za loňský rok terčem stovky útoků. „V den, kdy otvíráme tuto výstavu, bude na stejné téma jednat Rada bezpečnosti OSN. Měla by být schválena také rezoluce, která odsoudí útoky na zdravotnická zařízení,“ zmiňuje. Loni byla například vybombardována nemocnice v afghánském Kundúzu.

„Nemohla jsem se nikoho dotknout“

Součástí práce Lékařů bez hranic je očkování. Organizace očkuje proti velkému množství (i běžných) nemocí, jako jsou spalničky, meningitida, cholera nebo žlutá zimnice. Za hodinu tým zvládne naočkovat i 250 dětí. Informace o očkování se k místním dostávají pomocí megafonu, pracovníci také obcházejí například kostely nebo školy, aby o možnosti se očkovat informovali veřejnost. Ochota očkovat se je veliká. „Přichází velké množství lidí, mají tendence chodit i víckrát, děti se proto někde značkují barvou, aby se vědělo, že tady už byly,“ vypráví Radka Čapková, lékařka, která působila na misích například v Jižním Súdánu nebo Keni. „Měli dojem, že když je jedna injekce dobrá, tak dvě jsou lepší.“

Organizace rovněž bojuje proti dětské podvýživě. Významnou částí je i boj proti infekčním nemocem, jako je cholera nebo ebola. „Asi třicetkrát denně jsem si musela umýt ruce,“ popisuje svou zkušenost koordinátorka MSF Reena Sattar, která strávila dva měsíce na misi v Sieře Leone. „Během dvou měsíců, co jsem byla na misi, jsem se nemohla nikoho dotknout ani nikomu podat ruku,“ přibližuje bezpečnostní opatření. Jak byla opatření vážná, ilustruje několikavrstvý oblek, v němž lékaři mohou vstoupit do vysoce rizikových zón, kde se nachází pacienti s ebolou.

„V Sieře Leone bylo každý den až 40 stupňů, ve stanech byla teplota ještě horší,“ popisuje podmínky, v nichž lékaři museli často pracovat. Lékaři se dle jejích slov proto mohli pacientům věnovat jen hodinu až hodinu a půl. Na pomoci nemocným se pak podíleli i sami místní, kteří se z eboly vyléčili a jsou proti ní tak imunní.

Operace pod přístěnkem

Součástí výstavy je mimo jiné i stan chirurgické jednotky či primární péče. V oblastech, kde MSF působí, jsou v něm pacienti zaregistrováni, změřeni a zváženi. Následuje vyšetření a konzultace s lékařem. Denně se takto k lékaři dostane 40 až 60 lidí.

Několikavrstvý oblek chrání lékaře před nákazou infekčními nemocemi, zjeména...
Stan určený pro chirurgické zákroky je možné nafouknout během pár minut, popsal...

V některých okamžicích ale nemají lékaři příležitost ošetřit lidi v nafukovacích stanech. Podle chirurga Tomáše Šebka se například po zemětřesení na Haiti operovalo na ulici pod improvizovaným přístěnkem a s čelovkou na hlavě.

„I v těchto podmínkách jsme schopni pacientům poskytnout profesionální péči,“ vypráví Šebek, který kromě Haiti působil také v Afghánistánu. „Když se srovnáme se zařízením operujícím v západní Evropě nebo v Americe, tak ta čísla, alespoň ta chirurgická, máme velmi často stejná – co do počtu vyléčených pacientů, pooperačních komplikací či úspěšných případů. I v relativně jednoduchých podmínkách můžete dělat velmi efektivní chirurgii,“ připomíná.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.