Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přestavba Průmyslového paláce: chystá se výstavní síň i spojení se Stromovkou

Průmyslový palác | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslový palác | foto: ČTK

PRAHA Praha do dvou týdnů podepíše smlouvu na dostavbu Průmyslového paláce s vítězem architektonické soutěže, studiem Cigler Marani Architects, a. s. Na tiskové konferenci po jednání rady to řekl náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Podle něj bude dostavba rozdělena na čtyři etapy, ne všechny se musí realizovat.

"Není to čistě vytvoření repliky vyhořelého křídla, ale je to realizace
celého vstupního prostoru včetně podchodu pod Průmyslovým palácem, případně dořešení prostoru původních Křižíkových fontán," uvedl Kabický.

Praha předpokládá, že asi jeden a půl roku bude trvat územní řízení a získání stavebního povolení. S dostavbou by chtěla začít do konce volebního období.

Propojení se Stromovkou i výstavní síň
Vítězný návrh architekta Jakuba Ciglera plánuje po vzoru pařížského Louvru umístit zázemí paláce v novém podchodu, odkud bude možné vystoupat přímo do paláce nebo pokračovat dál směrem ke Křižíkově fontáně. Pod ní by mohla vzniknout podzemní výstavní hala, kterou město v areálu dlouhodobě plánuje.

Kromě toho doporučil Cigler také rozšíření parku a propojení Výstaviště se Stromovkou. Jestli se ale uskuteční i tyto další návrhy, bude záležet na finančních možnostech města.

Průmyslový palác před požárem
Průmyslový palác ve dne.

Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů stát asi 1,5 miliardy korun včetně technologií. Část peněz má Praha z pojistky. Škodu pojišťovny vyčíslily asi na 181 milionů korun, podle Prahy ale přesahuje 1,2 miliardy korun. Proto se město s pojišťovnami soudí.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let. V říjnu 2008 palác poškodil rozsáhlý požár.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...