8. února 2012 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přesun 'kmotrovských SPZ' zavání korupcí, úřady si myjí ruce

Prominentní SPZ (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prominentní SPZ (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO/PRAHA  Stačilo, aby přijel luxusní vůz, a atraktivní SPZ 6B9 9999, která měla být vydána v Ivančicích, zamířila do Brna. Totéž se stalo i u dalších čtyř líbivých značek ze začátku série 7B0. Všechno nasvědčuje tomu, že před dvěma lety si úřady na jižní Moravě minimálně jednou přeposlaly espézetky podle poptávky klientů.

K podezřelým machinacím, které LN odkryly, se včera vůbec poprvé vyjádřily oba dotčené úřady. Brněnský magistrát si nadále myje ruce a odmítá, že by jeho úředníci o zmíněné značky jakkoli usilovali. Vedoucí technického úseku Ladislav Juříček zkontroloval, jak na odboru dopravněsprávních činností značky přidělují. A má za to, že jeho lidé nepochybili.

Máte zkušenosti s korupcí při rozdělování SPZ?

Napište nám svůj příběh na e-mail: rychle@lidovky.cz

V Brně si vše vysvětlují vstřícností ivančického úřadu. „Některé radnice umožňují lidem či prodejcům, kteří přijdou s příslušnou žádostí, aby si vyžádali konkrétní značku a tu pak převedli do jiného města ve stejném kraji, kde jim auto registrují,“ uvedl Juříček. To je podle něj i případ sporného převodu značek z Ivančic do Brna. „Tamní radnice vydala značky nikoli na žádost Brna, ale na žádost konkrétních žadatelů. A ti si pak přišli auta zaregistrovat do Brna, kde jejich nabyvatelé bydlí nebo sídlí,“ popsal.

Ministerstvo považuje přesun SPZ za nestandardní

Ministerstvo dopravy se ale na podobné vysvětlení příliš netváří. Přeposlání značek k registraci na jiném místě sice nezakazuje, ale žádost by neměla vzejít od žadatele z Brna. „Navíc, jak by se to ten dotyčný dozvěděl, že v Ivančicích se vyskytují právě takovéto atraktivní značky? To je neveřejná informace,“ naznačuje slabiny brněnské verze mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo celý přesun považuje za krajně nestandardní. „Pokud se totiž značky přesouvají, jde většinou o celé krabice, a ne o takovéto kusovky. Dali jsme proto podnět Jihomoravskému kraji a očekáváme, že udělá na ivančickém úřadu inventuru,“ dodává Novák.

Ivančice tvrdí, že pokud posílaly značky do jiných měst, bylo to právě po krabicích. „Vzpomínám si jen na jeden případ, kdy jsme jednu značku předávali do Brna na osobní žádost vedoucího tamního odboru pana Prudila (Ladislav Prudil, vedoucí dopravněsprávních činností – pozn. red.). Chtěl ji z osobních důvodů, tak jsem mu vyšel vstříc,“ svěřil se Zdeněk Pecka, bývalý vedoucí ivančického dopravního odboru, který byl ve funkci v době přesunu espézetek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!