Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přesun 'kmotrovských SPZ' zavání korupcí, úřady si myjí ruce

Česko

  13:40
BRNO/PRAHA - Stačilo, aby přijel luxusní vůz, a atraktivní SPZ 6B9 9999, která měla být vydána v Ivančicích, zamířila do Brna. Totéž se stalo i u dalších čtyř líbivých značek ze začátku série 7B0. Všechno nasvědčuje tomu, že před dvěma lety si úřady na jižní Moravě minimálně jednou přeposlaly espézetky podle poptávky klientů.
Prominentní SPZ (ilustrační foto)

Prominentní SPZ (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

K podezřelým machinacím, které LN odkryly, se včera vůbec poprvé vyjádřily oba dotčené úřady. Brněnský magistrát si nadále myje ruce a odmítá, že by jeho úředníci o zmíněné značky jakkoli usilovali. Vedoucí technického úseku Ladislav Juříček zkontroloval, jak na odboru dopravněsprávních činností značky přidělují. A má za to, že jeho lidé nepochybili.

Máte zkušenosti s korupcí při rozdělování SPZ?

Napište nám svůj příběh na e-mail: rychle@lidovky.cz

V Brně si vše vysvětlují vstřícností ivančického úřadu. „Některé radnice umožňují lidem či prodejcům, kteří přijdou s příslušnou žádostí, aby si vyžádali konkrétní značku a tu pak převedli do jiného města ve stejném kraji, kde jim auto registrují,“ uvedl Juříček. To je podle něj i případ sporného převodu značek z Ivančic do Brna. „Tamní radnice vydala značky nikoli na žádost Brna, ale na žádost konkrétních žadatelů. A ti si pak přišli auta zaregistrovat do Brna, kde jejich nabyvatelé bydlí nebo sídlí,“ popsal.

Ministerstvo považuje přesun SPZ za nestandardní

Ministerstvo dopravy se ale na podobné vysvětlení příliš netváří. Přeposlání značek k registraci na jiném místě sice nezakazuje, ale žádost by neměla vzejít od žadatele z Brna. „Navíc, jak by se to ten dotyčný dozvěděl, že v Ivančicích se vyskytují právě takovéto atraktivní značky? To je neveřejná informace,“ naznačuje slabiny brněnské verze mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo celý přesun považuje za krajně nestandardní. „Pokud se totiž značky přesouvají, jde většinou o celé krabice, a ne o takovéto kusovky. Dali jsme proto podnět Jihomoravskému kraji a očekáváme, že udělá na ivančickém úřadu inventuru,“ dodává Novák.

Ivančice tvrdí, že pokud posílaly značky do jiných měst, bylo to právě po krabicích. „Vzpomínám si jen na jeden případ, kdy jsme jednu značku předávali do Brna na osobní žádost vedoucího tamního odboru pana Prudila (Ladislav Prudil, vedoucí dopravněsprávních činností – pozn. red.). Chtěl ji z osobních důvodů, tak jsem mu vyšel vstříc,“ svěřil se Zdeněk Pecka, bývalý vedoucí ivančického dopravního odboru, který byl ve funkci v době přesunu espézetek.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat