30. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přesvědčili volební lídři své sousedy? Jak se hlasovalo ‚doma‘ u stranických vůdců

Sčítání hlasů na jedné ze škol v Plzni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sčítání hlasů na jedné ze škol v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

PRAHA Úlohou stranických volebních lídrů bylo přesvědčit celostátně voliče, že právě jejich strana je pro ně nejlepší volbou. Podařilo se jim ale přesvědčit alespoň své sousedy? Babišovi se v Průhonicích dařilo, TOP 09 v Kalouskově Bechyni propadla a KDU-ČSL se v Bělobrádkově Náchodě nedostala ani mezi prvních pět stran, vyplývá z podrobných volebních dat Českého statistického úřadu.

Průhonice, obec na jihovýchodě Prahy, kde bydlí a kde volil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se před týdnem zbarvily do tmavě modré. K volbám zde dorazilo velice slušných 76 procent obyvatel. ANO tu vyhrálo poměrně jasně s 27,78 procenty před druhou ODS s 19,05 procenty hlasů. Třetí místo tu zaujali Piráti (13,74 %). Ne všem obyvatelům Průhonic je ale jejich nejslavnější soused sympatický, protože přes desetinu místních voličů (11,2 %) zaujal největší Babišův kritik, Kalouskova TOP 09. Sám Babiš však kandidoval ve Středočeském kraji, kde získal se svým ANO 28,66 %, lídr ANO dostal 48 645 preferenčních hlasů, což byl nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech.

Samotnému Kalouskovi se však v Bechyni na jeho rodném Táborsku příliš nedařilo, jeho vlastní strana skončila až na šestém místě s 8,35 %. U volebních uren se tu zastavilo necelých 63 % místních voličů.  Volby zde vyhrály tři strany, proti kterým se Kalousek a jeho strana vymezuje nejvíce - první skončilo ANO, druzí byli komunisté, třetí SPD Tomia Okamury. Babišovo ANO tu získalo 28,81 %, KSČM necelých 13 procent, Okamura přes deset. Kalousek ale nekandidoval v Jihočeském kraji, postavil se do čela kandidátky ve strategicky důležitém Středočeském kraji. Tam získal 8 018 preferenčních hlasů a stal se tak jedním ze dvou zástupců TOP 09 ze Středočeského kraje ve sněmovně. Pro Miroslava Kalouska to pravděpodobně byly poslední volby v pozici předsedy, znovu už na tuto pozici kandidovat nechce.

Volby 2017 Pirátská strana Piráti Ivan Bartoš
Noční povolební schůzka zástupců ČSSD (na snímku Lubomír Zaorálek a Milan...

Ve Středočeském kraji vedl kandidátku své SPD i její lídr Tomio Okamura. Sám ale bydlí v Praze, kde také odvolil. V Praze se volilo s účastí lehce přes 67 procent, Okamurova SPD zde získala 5,81 procenta a skončila pátá. Před ní se dostalo vítězné ANO, dále Piráti, ODS a TOP 09. Ve Středočeském kraji, kde Okamura kandidátku vedl, se SPD vedlo lépe, získala devět procent hlasů a skončila o jedno místo výše na čtvrtém místě. Ani v jednom případě tak ale SPD nedosáhla na svůj celostátní průměr.

Dalším lídrem středočeské kandidátky se za Piráty stal Ivan Bartoš. Ten, podobně jako Okamura, ale pobývá v Praze, odvolil na Praze 2. V okrsku, ve kterém volil, zvítězila při účasti 68 procent ODS před Piráty jen o jediný hlas, celkově v Praze ale Piráti občanské demokraty předstihli. V Bartošově Středočeském kraji se Pirátům též dařilo, získali zde lehce přes dvanáct procent a mají tak z tohoto kraje tři poslance, jedním z nich byl i jednadvacetiletý František Kopřiva. Sám Bartoš získal 13 361 preferenčních hlasů.

Předseda a lídr občanských demokratů Petr Fiala odvolil v Brně, zároveň se postavil do čela jihomoravské kandidátky. V moravské metropoli, kde Fiala dříve působil na místní Masarykově univerzitě, přišlo volit mírně přes 60 procent obyvatel. ODS zde získala téměř patnáct a půl procenta hlasů a zaostala tak na druhém místě o devět procent za vítězným ANO. Oproti celostátnímu průměru se ODS v Brně dařilo lépe, celý kraj pak zůstal mírně nad celostátním průměrem. Fiala zde z pozice lídra získal přes třináct tisíc preferenčních hlasů.

Předseda komunistů Vojtěch Filip, který se narodil v jihočeských Jedovarech, odvolil ve svých kmenových Českých Budějovicích. Sám také vedl do voleb jihočeskou kandidátku. Přímo v Budějovicích se komunistům vedlo podobně jako v celostátním měřítku - získali zde 8,01 procenta. Ve Filipově rodných Jedovarech, které jsou součástí obce Trhové Sviny, se komunistům vedlo lépe, získali zde přes jedenáct procent. V samotném Jihočeském kraji pak Filipova strana dostala lehce nadprůměrných 9,32 procent hlasů a Filip se zde stal jediným komunistickým poslancem s 4 691 preferenčními hlasy. Přesto minulý týden oznámil, že se již nebude ucházet o pozici lídra KSČM.

Předseda KSČM Vojtěch Filip odevzdal 20. října v Českých Budějovicích svůj hlas...

Předseda KSČM Vojtěch Filip odevzdal 20. října v Českých Budějovicích svůj hlas ve sněmovních volbách.

Pavel Bělobrádek, předseda křesťanských demokratů, odvolil v Náchodě v Královéhradeckém kraji, kde má i svou poslaneckou kancelář. V Náchodě využilo své volební právo přes 61 procent obyvatel. Vyhrálo zde ANO, které získalo téměř 31 procent. KDU-ČSL se umístila až na šestém místě s 8,52 procenty. Bělobrádek stál v Královéhradeckém kraji zároveň v čele kandidátky a stal se nakonec jediným křesťanskodemokratickým poslancem z tohoto kraje s 3 757 preferenčními hlasy. Na úrovni kraje se Bělobrádkově straně vedlo podobně jako v celostátním průměru - získala zde 5,84 %.

Ve své rodné Ostravě odvolil lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který zároveň vedl sociální demokraty do volebních bojů v čele moravskoslezské kandidátky. V Ostravě dorazilo k urnám podprůměrných 54,15 procent obyvatel. I to mohlo mít vliv na to, že sociální demokraté zde skončili až na pátém místě s 8,44 procenty. Zaorálek v rámci kraje obdržel necelých devět tisíc preferenčních hlasů a stal se jedním ze dvou sociálnědemokratických poslanců z tohoto kraje. V rámci Moravskoslezského kraje pak ČSSD obdržela téměř 9 procent.

Nejméně hlasů ze všech sněmovních stran obdrželi Starostové a nezávislí. Jejich volební lídr Jan Farský odvolil v Semilech, kde v minulosti zastával funkci starosty. V Semilech se projevil vliv lídrovy osobnosti, STAN zde získal silně nadprůměrných 15,12 procent a po ANO se zde stal druhou nejsilnější stranou. V Semilech zaznamenali 61,61% účast. Farský ale stál v čele pražské kandidátky STAN. V rámci Prahy vybojovali Starostové a nezávislí až sedmou pozici s 5,05 procenty hlasů a těsně tak vyslali Farského jako jediného pražského zástupce STAN do sněmovny s 5 269 hlasy.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz