Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Spor dvou radikálů. Rajchl s Vrabelem se teď přetahují o Václavské náměstí

Zleva Ladislav Vrábel a Jindřich Rajchl foto: Profimedia.cz

Mezi svolavateli protivládních demonstrací v centru Prahy začala bizarní přetahovaná. Šéf neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl, který dokázal v sobotu přitáhnout nespokojence na svou akci Česko proti bídě, a Ladislav Vrabel, který organizoval předchozí protesty radikálně naladěných voličů Česko na prvním místě, se totiž přou o Václavské náměstí.
  13:28

Oba muži si ho pro sebe chtějí zarezervovat na stejný den i čas. Na 16. duben od 14 hodin.

„My jsme samozřejmě oznámili konání této akce již dříve, aby nám nějaký eurohujerský kuliferda nemohl akci zhatit tak, že si ji tam nahlásí jako první, a tím nás vyblokuje, nicméně to, že se o takový podpásový úder pokusí pan Vrabel, tak to mne skutečně překvapilo. I když ono se to asi dalo vlastně čekat,“ postěžoval si Rajchl.

„Magistrát hl. m. Prahy již dne 27. 2. 2023 přijal pod č. j. MHMP 426559/2023 oznámení svolavatele Česko proti bídě, z. s. o konání shromáždění ve stejné době na stejné místě, t. j. dne 16. 4. 2023 v čase od 14.00 do 16.00 hodin na Václavské náměstí s předpokládaným počtem 300 tisíc účastníků,“ odepsal magistrát Vrabelovi na jeho oznámení o akci 16. dubna od 14 do 17 hodin k vyjádření politických postojů k současnému vedení země. A vyzval Vrabela k dohodě s Rajchlem nebo úpravě místa a času shromáždění.

Komu by mělo připadnout organizování demonstrace na Václavském náměstí?

celkem hlasů: 6031

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Nikomu4647
Rajchlovi854
Oběma, ať se domluví253
Nezáleží mi na tom204
Vrabelovi73

Na sobotní Rajchlově akci, při níž desítky tisíc demonstrantů do poloviny zaplnily Václavské náměstí, od sochy svatého Václava po Jindřišskou a Vodičkovu ulici, vyhlásil šéf PRO, že se demonstranti sejdou 16. dubna znovu a že akce přejde v blokádu vládních budov, která bude trvat do té doby, než vláda neodstoupí, pokud nebudou splněny požadavky.

Neparlamentní PRO dříve adresovala dopis vládě, v němž ji vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

Po oficiálním ukončení sobotní akce na Václavském náměstí část jejích účastníků pokusila proniknout do Národního muzea. Měli v úmyslu sundat z průčelí vlajku Ukrajiny. Policie jim zabránila do muzea vniknout a po potyčkách se strážci pořádku bylo zadrženo 20 lidí. Tři policisty dav zranil.

„Poslal jsem žádost o okamžité sundání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea,“ napsal Ladislav Vrabel na Facebooku. Obrátil se s tím na ministra kultury Martina Baxu.

Autor: