Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Preventivní karanténu bude od středy ukončovat praktický lékař. Některým z nich chybí rychlotesty

Česko

  17:22aktualizováno  18:57
Praha - Nařízenou preventivní karanténu, kterou museli dodržovat lidé, kteří sice neměli test na covid-19 pozitivní, ale byli s někým nemocným v kontaktu, budou od středy ukončovat praktičtí lékaři. Někteří ale den před začátkem této povinnosti potřebné rychlotesty nemají, řekl ČTK předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

U lékaře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Budou tak dál posílat pacienty na odběrová místa. Ukončovat karanténu rychlostestem vyšetřujícím protilátky s negativním výsledek nařídilo ministerstvo zdravotnictví lékařům 16. dubna.

S lékaři v první linii. Připadám si jako ve skafandru a bojuji sám se sebou, popisuje fotograf realitu na Bulovce

Nařízenou karanténu mělo podle dat České správy sociálního zabezpeční k pondělí 6882 lidí, mezi nimiž bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví asi 5210 lidí s pozitivně prokázanou nemocí covid-19, jejichž karanténu musí ukončit dva negativní PCR testy na odběrovém místě. Ordinací praktických lékařů je v Česku asi 6500, mnozí tak nejspíš žádné pacienty v preventivní karanténě nemají.

„Ochranné pomůcky a rychlotesty byly distribuovány tento týden. Například v západních Čechách v pondělí a dnes. Já jsem dostal 40 testů, 20 respirátorů a pět obleků,“ uvedl Šonka. Nemyslí si ale, že by je měli zdaleka všichni lékaři. „Kdo nebude mít vybavení a pomůcky, tak bude dál posílat na odběrové místo,“ uvedl. Ke každému rychlotestu je podle Šonky potřeba jednorázový plášť, dva páry rukavic, štít a respirátor FFP2.

Podle Karla Lukeše, předsedy představenstva sítě Moje ambulance, která sdružuje lékaře pečující zhruba o 190 000 lidí, nejsou pokyny ministerstva jasné. „Bohužel neobsahují podrobnější doporučení, jaké ochranné zdravotnické pomůcky mají lékaři při tomto způsobu testování používat,“ sdělil ČTK. Podle něj některé pobočky sítě nemají k dispozici ani rychlotesty.

„Dá se tedy očekávat, že počet testů nebude dostatečný. Zejména v Praze, kde je v karanténě větší počet osob, přerozdělené testy dost možná nebudou stačit,“ dodal. Pražská lékařka sítě Moje ambulance Ludmila Mazylkinová očekává, že nařízená karanténa může končit zhruba 15 až 20 lidem denně. „Pacient si s námi musí testování telefonicky předem domluvit, abychom dokázali zajistit, že v ordinaci nepřijde s žádnými jinými pacienty do kontaktu,“ uvedla.

Nařízenou karanténu nově ukončí lékaři až po provedení testu, vyplývá z opatření ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo vydalo pro praktické lékaře doporučení. „Pro bezpečné provádění rychlotestů je nezbytné, aby osoba, která provádí testy, používala osobní ochranné prostředky, testy prováděla v prostoru splňujícím požadované minimální vybavení a po provedení testu zabezpečila plošnou dezinfekci prostoru,“ uvedlo k tomu tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. Podle dřívějšího vyjádření náměstka Romana Prymuly je vhodné, aby lékaři připravili pro testy nějaký speciální prostor. „Netlačili jsme na to, aby to dělal každý praktický lékař. Pokud se dohodnou, tak to může být jedno místo, které je vyčleněno,“ uvedl. Lidé by na testy měli chodit v době, kdy nejsou v čekárně žádní jiní pacienti.

Někteří lékaři řeší situaci tak, že si vzájemně s ukončováním karantén vypomáhají. Chtějí tím třeba chránit starší, ohroženější kolegy, protože průměrný věk praktického lékaře v ČR je 56 let. Například v Praze 6, kde se nakazilo 145 lidí, vytvořila radnice jedno místo, kam mohou všichni praktici své pacienty na test poslat. Funguje už týden, za den mělo asi pět odběrů.

Někteří lékaři řeší situaci tak, že si vzájemně s ukončováním karantén vypomáhají. Chtějí tím třeba chránit starší, ohroženější kolegy, protože průměrný věk praktického lékaře v ČR je 56 let. Například v Praze 6, kde se nakazilo 145 lidí, vytvořila radnice jedno místo, kam mohou všichni praktici své pacienty na test poslat. Funguje už týden, za den mělo asi pět odběrů.

Nařízenou karanténu v současné době mají také takzvaní pendleři, tedy lidé, kteří jezdí za prací od zahraničí. Po návratu pak musí zůstat dva týdny doma, podle Šonky ale zatím testy pro ukončení karantény podstupovat nemusí.

Nadále platí, že pro ukončení karantény, ať už preventivní nebo pro nakažené, je nutné, aby uplynulo 14 dní od prvního dne jejího nařízení. Současně lidé nesmějí vykazovat příznaky onemocnění covid-19. Pacienti, kteří měli na začátku karantény pozitivní PCR test z laboratoře, budou muset míst stejně jako dosud pro ukončení karantény dva negativní PCR testy nejméně 24 hodin po sobě.

Praktičtí lékaři, kteří odběr a vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru provedou, zaznamenají data a výsledek testu prostřednictvím elektronické žádanky v Národním zdravotnickém informačním systému.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!