26. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Převést majetek, útěk, dvojí občanství, plánoval podle obžaloby Dbalý

Koláž Lidovky cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Lidovky cz. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Vladimír Dbalý stíhaný kvůli rozsáhlé korupci na sebe sám prozradil, že se chystá utéct. V obžalobě exředitele Nemocnice Na Homolce a dalších šesti lidí to píše státní zástupce Zdeněk Matula. Detektivové objevili bloček, do něhož si lékař plán zapsal. Žalobce se také domnívá, že Dbalý by na případný útěk měl dostatek peněz. Policistům se totiž podle něj nepodařilo všechny dohledat.

Policisté si pro Dbalého přišli loni v červnu, již rok před tím ale u něj doma udělali domovní prohlídku, z níž si mimo jiné odnesli lékařovy poznámky, stěžejní důkaz o korupci kolem Homolky.

Matula nyní v obžalobě zmiňuje dva klíčové a dosud neznámé momenty, které přiživují jeho obavu, že Dbalý kvůli výši hrozícího trestu uteče do zahraničí. Za prvé, detektivové v jeho voze audi objevili poznámkový bloček a v něm poznámku ze září 2013 (zhruba tři měsíce po první prohlídce, pozn. red.). Dbalý si mimo jiné zapsal:

- projít odposlouchávadla+rušičky+kamera
- připravovat obhajovací řeč
- začít s firmou zařizovatelna a.s.
- převést majetek na Stáňu (manželku, pozn. red.)
- exil nebo dvojí občanství, nebo Ostrovy

„Tyto poznámky si činil v době, kdy u něj v červnu 2013 proběhla domovní prohlídka v souvislosti s jeho působením v čele Nemocnice Na Homolce, při níž byl mimo jiné zajištěn jeho elektronický diář. Je z nich zcela zjevné, že Dbalý se připravoval na odjezd z České republiky,“ konstatuje Matula.

Lékař si navíc podle něj - a to je druhý klíčový moment - útěk mohl dovolit. Žalobce přitom ukazuje na Dbalého kufr, který policie zabavila v době, kdy již seděl ve vazební cele. Podle zjištění serveru Lidovky.cz našli kriminalisté v zavazadle 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 tisíc dolarů, tři a půl kilogramů zlata, mezi nimi například velkou investiční minci za milion korun, několik vzácných známek.

Podle Matuly se jedná o část obsahu trezoru v Dbalého pracovně, který chtěl po první prohlídce ukrýt ze strachu, že se policisté vrátí. V roce 2009 si Dbalý zapsal, že v sejfu má 35 až 38 milionů korun. Napoprvé ho policie neobjevila, podruhé již byl prázdný. Zajímavé bylo i putování zavazadla. Dbalý ho totiž ukryl u známeho ještě před svým zadržením. Když si pro lékaře přišla policie, manželka na pokyn Dbalého zorganizovala předávku dalšímu známému, u něho už kriminalisté kufr zajistili.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

„Tímto riskoval trestní stíhání uvedených osob a mařil objasňování trestné činnosti, ale především si tím stále ponechával možnost realizovat v případě propuštění svůj plán na odjezd z České republiky,“ píše v obžalobě státní zástupce.

Aby měl Dbalý přehled o tom, co uložil do kufru, sepsal si seznam. Ten však s reálným obsahem zavazadla nesedí. „...je zřejmé, že z něj před svým zadržením někam přemístil celkem 6 milionu korun a 3 tisíce euro“, sepsal státní zástupce do obžaloby. Z „přemístěných“ peněz údajně Dbalý utratil 920 tisíc korun za sochy Jaroslava Róny.

Advokátka lékaře Katarína Kožiaková Oboňová však Matulova tvrzení označila za „pečlivě vykonstruované domněnky“. V průběhu vyšetřování podle ní policie neobjevila žádný důkaz o ukrytém majetku či vazbě na zahraničí.  „Dokonce si nechali zpracovat zprávu FBI, která ovšem nic nepotvrdila. Navíc, pokud by klient chtěl skutečně utéct, měl na to rok. O nic takového se nepokusil ani to nepřipravoval. Majetek nepřevedl na manželku, žádnou firmu nezaložil ani nepožádal o občanství v jiném státu. Prostě, je třeba činit rozdíl mezi myšlenkou, smyšlenkou a realitou,“ rýpla si obhájkyně stíhaného lékaře. 

I přes to, že po novém obvinění Dbalého kvůli poradenským zakázkám strach z jeho útěku podle státního zástupce zesílil, začátkem dubna rozhodl o jeho propuštění z vazby. Sestra extředitele Homolky složila kauci půl milionu a Dbalý se pravidelně musí hlásit u probačního úředníka.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz