Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Převést Policejní akademii pod ministerstvo vnitra? Pracovní skupinu vede odvolaný děkan

Česko

  10:00
PRAHA - Nejprve to rezort vnitra zkoušel přes přílepek k novele vysokoškolského zákona, nyní vytvořil vlastní pracovní skupinu. Ta má posoudit, zdali je vhodné převést Policejní akademii plně pod úřad ministra Milana Chovance (ČSSD). Této skupině přitom šéfuje David Zámek, kterého vysoká škola odvolala z pozice děkana pro „závažné poškozování zájmů“.

Současný rektor Policejní akademie Josef Salač. foto: ČTK

Přílepek poslance Miholy

  • Náměstkyně Monika Pálková se návrh na převod akademie pod vnitro snažila prosadit minulý rok například i na bezpečnostním výboru, který o novele vysokoškolského zákona jednal. „Schůzi jsme ale ukončili, museli jsme ji vyhodit, protože byla zcela nekompetentní a byla to ztráta času. Nedávalo to smysl a ona pochopila, že přes náš výbor to neprojde, tak to udělala prostřednictvím stranického kolegy Jiřího Miholy přes výbor pro školství,“ uvedl tehdy pro server Lidovky.cz člen výboru Daniel Korte (TOP 09).
  • Že Mihola do novely odstavec o Policejní akademii přihodil na žádost ministerstva vnitra, tehdy také uvedl rektor akademie Josef Salač. „Pan poslanec se vyjádřil, že on sám není tvůrcem uvedeného návrhu, vnitřně se s ním neztotožňuje a má k němu výhrady.“
  • LIDOVKY.CZ: Lidovec Mihola stvořil přílepek na přání vnitra. Ztratíme nezávislost, zní z Policejní akademie

„Z ministerstva vnitra to zapomněli dříve iniciovat, a tak mě požádali, tedy paní náměstkyně (Monika) Pálková, abych to předložil já,“ přiznal v říjnu loňského roku poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL), proč k novele vysokoškolského zákona připojil pasáž o tom, že Policejní akademie plně přejde pod ministerstvo vnitra (více čtěte ZDE).

Jenže poslancův návrh vzbudil takový rozruch, že se ho nakonec sám Mihola rozhodl stáhnout. Jeho lidovecká kolegyně a Chovancova náměstkyně Pálková s účinností od nového roku tak vydala pokyn, kterým k této problematice zřizuje pracovní skupinu. Ta se má zabývat návrhem zákona o vzdělávání na akademii.

„Za účelem posouzení sjednocení právního postavení státních vysokých škol a rozšíření cílové skupiny s ohledem na vzdělávání úředníků státní správy na Policejní akademii,“ zní oficiální vysvětlení v úvodu osmistránkového dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Vznikl jako vůbec první pokyn Pálkové v roce 2016, který vyplývá z legislativních prací vlády pro letošní rok. Na dotazy redakce náměstkyně nereagovala a do uzávěrky textu neodpověděl ani ministr vnitra Chovanec.

  • Ministerstvo vnitra už loni na dotaz serveru Lidovky.cz uvedlo, že návrh poslance Miholy vítá. „Ministerstvo vnitra tuto poslaneckou iniciativu podporuje. Dojde například ke sjednocení právního postavení státních vysokých škol i k úspoře nákladů na činnost Policejní akademie. Všechna akademická práva, stanovená zákonem o vysokých školách zůstanou zachována,“ napsal tehdy Jiří Korbel z tiskového odboru.

Ministerstvo dlouhodobě argumentuje, že současné postavení státních vysokých škol je dvoukolejné a je třeba jej sjednotit. Tak jako je Univerzita obrany podřízená ministerstvu obrany, měla by podle názoru vnitra stejným způsobem Policejní akademie spadat právě pod Chovancův rezort.

Odvolaný děkan v čele skupiny

V pracovní skupině zasedají zástupci ministerstva vnitra, školství i obrany, Policejního prezidia a také Policejní akademie. Jejím vedením pověřila náměstkyně Pálková plukovníka Davida Zámka, kterého Policejní akademie odvolala z funkce děkana v září loňského roku.

„Je policistou, který dlouhodobě působil v Policejní akademii a je odborníkem na problematiku vzdělávání, výzkumu a správy policejní vysoké školy, kterou ve své praxi aplikoval,“ odůvodnil Jiří Korbel z tiskového odboru, proč padla volba zrovna na Zámka.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Jak informoval server Lidovky.cz, Zámek byl z funkce děkana fakulty odvolán kvůli „závažnému poškozování zájmů“ školy. Akademický senát mu vytýkal, že se neoprávněně snažil získat magistrátní byt či že přesunul vyučujícího z jedné katedry na druhou, ačkoli k tomu neměl pravomoc (o výtkách čtěte ZDE). Zámek se proti odvolání ohradil a podal správní žalobu, návrh na odkladný účinek soud zamítl.

Poškozoval nás, řekla Policejní akademie. Odvolaný děkan našel nové místo na ministerstvu vnitra

Po odvolání z akademie totiž Zámek začal pracovat právě v kabinetu náměstkyně Pálkové. Ministerstvo tehdy odmítalo vysvětlit, jaké úkoly na rezortu vykonává a hlavně: proč na tuto úřednickou pozici potřebuje příslušníka bezpečnostního sboru, navíc s hodností plukovníka.

Zámek na dotaz serveru Lidovky.cz nicméně řekl, že se jedná pouze o skupinu, v rámci které se bude debatovat o nejlepším možném řešení. „Je to odborný tým, naším úkolem je sesbírat materiály a říct, jakou cestou se dále ubírat. Žádný závěr dopředu připravený nemáme, ani pravomoc psát nějaký zákon,“ uvedl. Podle něj na Univerzitě obrany, která už nyní jako státní vysoká škola spadá pod rezort obrany a jejíž model by měla převzít Policejní akademie v pražské Lhotce, nikdy nedošlo k omezování akademických svobod.

  • Proti převodu Policejní akademie pod vnitro se nicméně ohradila také Rada vysokých škol.
  • „Převod by měl zcela zásadní dopad na postavení akademických pracovníků i studentů, škola by v zásadě přestala mít atributy vysoké školy, tak jak jsou dnes chápány v zákoně o vysokých školách,“ popsal předseda Rady Jakub Fischer.
  • Fischer stejně jako další odpůrci návrhu uvádí, že na akademii v pražské Lhotce se vzdělávají nejen příslušníci bezpečnostního sboru, ale i civilisté.
  • „Současné aktivity ministerstva vnitra nejen proto sledujeme se značným znepokojením, nepřizvání zástupců Rady vysokých škol do příslušné pracovní skupiny toto znepokojení jen posiluje,“ dodal Fischer.

Mimo jiné i to je totiž jedním z argumentů, kterým se proti převodu snaží vysoká škola bojovat. „Tato skutečnost je logická, protože každá škola má odlišné zaměření a poslání. Úředníci státní správy jsou již řadu let na Policejní akademii vzděláváni, a to i v souladu se služebním zákonem. Proto není důvod k tvorbě nové právní normy,“ uvedl pro server Lidovky.cz kancléř rektora Jan Bajura s tím, že v opačném případě by ministerstvo mohlo například rozhodovat o majetku akademie či složení pedagogického sboru.

V souvislosti s pracovní skupinou je ovšem právě Zámkovo angažmá další věcí, která Policejní akademii dráždí. Podle Bajury existují „důvodné obavy“, že by mohl podnikat kroky v neprospěch školy, a proto vznesli námitku podjatosti. „Na postavení Policejní akademie nemám názor a jsem zvědavý, jak mi to bude vysvětleno jednou či druhou stranou,“ odpověděl k tomu Zámek.

Například i člen bezpečnostního výboru Daniel Korte (TOP 09) již dříve uvedl, že s návrhem na převod nesouhlasí. „Je to celé špatně,“ okomentoval Miholův návrh. Přirovnat Policejní akademii k univerzitě obrany prý nejde, jelikož v pražské Lhotce se vzdělávají nejen členové policie, ale i generální inspekce, rozvědky či civilisté.

Tlak na Policejní akademii?

Policejní akademie ČR je státní vysoká škola. Nový návrh to má změnit.
Autor: