Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Převoz těhotné ženy zdraví dítěte neovlivnil, uvedla v prohlášení Královéhradecká nemocnice

Záchranná služba- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Hradec Králové Transport ženy před porodem v pardubické nemocnici neměl na poškození zdraví dítěte vliv, uvedla v prohlášení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Hradecká nemocnice rodičku nemohla přijmout, protože měla kapacitu porodních lůžek i boxů zaplněnou. Případ děvčátka, které se narodilo v červnu v Pardubicích a zřejmě kvůli chybě lékařů zůstane postižené, vyšetřuje policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Vzhledem k nepřesným a zavádějícím informacím považuje fakultní nemocnice za nezbytné upřesnit některé základní údaje, píše královéhradecká nemocnice. V prohlášení uvedla, že pževoz pacientky z místa bydliště do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a z ní přímo do nemocnice v Pardubicích trval podle údajů zdravotnické záchranné služby celkem 51 minut a byl v délce 54 kilometrů.

„Pardubická nemocnice disponuje kvalitní porodnicí s perinatologickým centrem a podle nám dostupné zdravotnické dokumentace byly všechny informace o zdravotním stavu matky dostupné, včetně údaje o přítomnosti kolonizace streptokokem,“ uvedla královéhradecká fakultní nemocnice.

Rodičku v 33. týdnu těhotenství nejprve odmítla přijmout nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, která na takto předčasné porody není zařízena. Poté ji odmítla pro plnou obsazenost přijmout nemocnice v Hradci Králové. Až v Pardubicích žena porodila děvčátko, které ale zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpělo trvalé poškození zdraví.

„Je běžnou praxí, že v těchto případech (naplnění kapacity) jsou rodičky převáženy přímo do pardubické nemocnice. Stejně postupuje pardubická nemocnice v případě obsazení svých kapacit,“ uvedla nemocnice v Hradci Králové.

Z jejího vyjádření také vyplynulo, že žena po příjezdu do nemocnice v Pardubicích porodila v ranních hodinách holčičku s dobrou poporodní adaptací. Sedmnáct hodin po porodu bylo již dítě v kritickém stavu a na žádost pardubických lékařů si jej převzala hradecká nemocnice. „Okamžitě jsme vyslali náš speciálně vybavený převozový vůz a dítě s plně zajištěnou intenzivní péčí jsme převzali na JIP novorozeneckého oddělení naší fakultní nemocnice,“ uvedla královéhradecká nemocnice.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) svolal kvůli případu na čtvrtek do Pardubic schůzku, které se zúčastní také zástupci hradecké nemocnice.

Kvalitu péče v porodnici a na novorozeneckém a dětském oddělení pPardubické nemocnice má prověřit ministerská kontrola. Vyšetřovací komise ministerstva zdravotnictví také prošetří pohyb pacientky zdravotnickým systémem. V pondělí přišla v souvislosti s případem o místo ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňkovou. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...