130 let

Převrat v radiologii

Česko

Pacienti, kteří potřebují kardiostimulátor, se už nemusejí obávat, že nebudou moci podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.

Klinické studie nového kardiostimulátoru, který vyšetření umožňuje, skončily a od dubna přístroj proplácí zdravotní pojišťovny.

Vpondělí 6. dubna dostal první pacient nový kardiostimulátor na účet zdravotní pojišťovny. Operaci provedl primář kardiologického oddělení v Nemocnici Na Homolce Miloš Táborský. Nový přístroj je oproti ostatním specifický tím, že s ním pacienti mohou po šesti týdnech, kdy se přístroj stejně jako jiné implantáty uchytí v těle, podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí (MR).

Až dosud to nebylo možné. Kardiostimulátor byl považován za absolutní kontraindikaci tohoto vyšetření. Uvádí se přitom, že 50–70 % pacientů s implantovaným kardiostimulátorem vyšetření MR potřebuje. Je totiž přesnější než vyšetření počítačovou tomografií (CT) a s největší pravděpodobností nemá negativní účinky na zdraví.

„Pokud by měl pacient v těle klasický kardiostimulátor a provedli bychom mu vyšetření magnetickou rezonancí, mohli bychom ho připravit o život. Ačkoli v naší nemocnici k tomu nikdy nedošlo, taková úmrtí popsána jsou. Docházelo k nim přímo během vyšetření.

U pozdějšího úmrtí už není snadné prokázat příčinu,“ říká primář radiodiagnostického oddělení stejné nemocnice Josef Vymazal. S docentem Táborským se podílel na klinické studii, jejíž tvorba trvala přibližně dva roky a které se účastnilo přes padesát pacientů. Lékaři jim pomocí MR vyšetřovali mozek a bederní část zad. Méně kovu – více bezpečí S klasickými kardiostimulátory hrozí pacientům dvě rizika. První, že proměnné magnetické pole přístroj vyřadí z daného režimu, a kardiostimulátor může dokonce i přestat fungovat. Druhé riziko spočívá v zahřívání elektrod i samotného přístroje. Podle Vymazala se mohou zahřát natolik, že vážně a nenávratně poškodí srdeční sval.

V novém přístroji už je částic vyrobených z magnetického kovu minimum. Elektroda i kardiostimulátor se tak zahřívají podstatně méně. „Pokud ale pacient potřebuje vyšetřit MR, nestačí jen, že mu voperujeme nový typ kardiostimulátoru,“ říká docent Táborský. Pacient musí přijít za kardiologem, který mu během několika minut přepne přístroj na speciální režim, na jehož fungování nemá magnetické pole vliv. To musí podstoupit i v případě, že potřebuje vyšetřit třeba chodidlo. Síla magnetického pole působí i několik metrů okolo přístroje. Pokud by lékař kardiostimulátor nepřepnul, riziko vyšetření by bylo stejné jako u klasických přístrojů.

Jen pro nové pacienty I v případě přenastavení přístroje na speciální režim ale nemohou zatím radiologové zaměřit vyšetření přímo na oblast páteřních obratlů C1 až T12, tedy krční páteří počínaje a přechodem mezi hrudní a bederní konče. Neznamená to však, že nemohou získat snímky z daných partií. Nebudou ale v takové kvalitě a rozlišení. To, že pacientům ani při přímém zaměření nic nehrozí, by měla potvrdit až klinická studie, která bude v nemocnici probíhat od podzimu.

U pacientů, kteří již kardiostimulátor voperovaný mají, není možné při jeho výměně po vyčerpání baterií použít nový přístroj, neboť se nevyměňují i elektrody. A se starým typem elektrod pacient MR podstoupit nesmí.

Kvůli novému přístroji začne radiodiagnostikům složité období, které podle Vymazala nepotrvá roky, ale desetiletí.

„Kromě toho, že budeme muset rozlišovat, jaký typ kardiostimulátoru pacient má, se může stát, že pacient podstoupí jeden den vyšetření, druhý den se mu stane nehoda a bude potřebovat znovu MR třeba páteře. Tu však bude moci podstoupit znovu až po přepnutí. Bojím se, aby někdo neřekl, že když byl včera na vyšetření a nic se mu nestalo, můžeme mu ho znovu provést,“ vysvětluje své obavy Vymazal.

Aby předešel podobnému nebezpečí, uspořádal profesor Vymazal již dvě přenášky mezi radiology, kteří se zaměřují na vyšetření MR. Krom varování před riziky jsou lékaři informováni i o možnostech nového přístroje. V nejbližších dnech také vyjde článek v odborném lékařském časopise. A vzdělávání doktorů bude pokračovat.

Přestože pacient bude mít kartičku, která dokládá typ přístroje, budou radiologové nejprve provádět rentgen hrudníku. Pacient při něm dostane až stonásobně nižší dávku ozáření než při vyšetření CT. Na snímku odborníci identifikují dvě značky – jednu pro přístroj a jednu pro elektrody. To, že kardiolog přístroj přepnul na speciální režim, obdrží radiolog v písemné podobě.

Nebojte se zeptat Pokud jste adeptem na kardiostimulátor, zeptejte se lékaře, zda je pro vás vhodný tento typ. Přestože se operuje jen při určitých diagnózách, podle primáře kardiologického oddělení v Nemocnici Na Homolce Miloše Táborského je totiž i tak vhodný pro vysoké procento pacientů. Nový kardiostimulátor proplácí od dubna zdravotní pojišťovny. Přístroj stojí 187 tisíc korun a vydrží až deset let. Ročně tak vyjde asi na 20 tisíc korun, což může být srovnatelné s léčbou

pomocí medikamentů. U pacientů, kteří již kardiostimulátor voperovaný mají, není možné při jeho výměně po vyčerpání baterií použít tento nový přístroj. Důvodem je to, že se po letech nevyměňují elektrody, které už bývají v organismu tak uchycené, že je lepší nechat je na místě. A se starým typem elektrod pacient MR podstoupit nesmí.

zdroj: Shutterstock grafika LN: Helena Z.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás