Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář: Prezident žádnou chybu neudělal, smír je naším velkým vítězstvím

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: Lidové noviny

PRAHA Spor o autorství amnestie skončil nakonec u soudu smírem. Hrad musí „uvést na pravou míru“, že bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf není autorem kontroverzní amnestie exprezidenta Václava Klause. „Pro mě ten smír znamená velké vítězství,“ tvrdí ale hradní kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co říkáte na smír mezi právníkem Pavlem Hasenkopfem a prezidentem Milošem Zemanem?
Za sebe mohu říct, že jsem s výsledkem spokojený. Jsem velmi rád, že si pan Hasenkopf uvědomil, že je pro něj lepší jít cestou smíru. Kromě procesního nedorozumění, které by zřejmě výsledkem soudu nastalo, si hlavně myslím, že by ho výsledek stál i nějaký peníz. Svou řečí ten smír překládám tak, že Hasenkopfovi bylo doporučeno soudem, aby stáhl žalobu na prezidenta, mě a smířil se s Kanceláří prezidenta. V překladu do mého jazyka je to, co jsem dříve řekl, pravda, akorát se to muselo nějak jinak učesat.

Mynářova vyjádření jsou výsměchem, míní Hasenkopf. Podá trestní oznámení

Lidovky.cz: Hasenkopf po dohodě poskytl médiím prohlášení, že je to poprvé, co prezident Miloš Zeman uznal svoji chybu. Vidíte to také tak?
V žádném případě. Je to přesně naopak. Když byl Hasenkopf přitlačen k tomu, že musel stáhnout žalobu na pana prezidenta, nemůže říkat, že prezident uznal svoji chybu. Pan prezident žádnou chybu neudělal, takže nemá co uznávat. Ten smír, který je definovaný tak, jak je definovaný, jde neprávnickou řečí podle mě přeložit jako „co řekli, je pravda, akorát je to trochu učesáno“. Kdyby bylo pravdou, co říkal pan Hasenkopf, tak by samozřejmě dostal a dál požadoval vysoké odškodnění. Každá mince má dvě strany, a tak si to každý bude vykládat po svém. Pro mě ten smír znamená velké vítězství.

Hasenkopf: Zvažuji žalobu na Mynáře

Mynářova slova jsou v rozporu s uzavřeným smírem, reagoval Hasenkopf na kancléřova nová vyjádření pro ČT. Dodal, že zváží takzvanou retenční žalobu, aby se Mynář takových výroků zdržel. Stále prý také uvažuje o trestním oznámení pro pomluvu vůči Mynářovi nebo někomu, kdo kancléřovi nepřesné informace o autorství amnestie dal.

Spor o autorství Klausovy amnestie neskončil dohodou. Rozhodne až soud.

Pavel Hasenkopf.

Lidovky.cz: Hrad musí nicméně vydat vyjádření, že Hasenkopf neměl možnost ovlivnit konečnou podobu amnestie, zvlášť toho kritizovaného aboličního článku...
Nikdy jsme nepitvali a neříkali, kdo z těch tří „otců amnestie“ má jaký podíl. Nikdo neřekl, že tenhle může za tuhle část a tenhle za tuhle část. Pan Hasenkopf sám doložil důkazy, že na tom pracoval. Jestli měl na tu kontroverzní abolici větší nebo menší vliv, to mě teoreticky nezajímá.

Lidovky.cz: Jenže prezident Zeman označil Hasenkopfa za strůjce aboličního článku.
Já... Souhlasím s tím, co říkal pan prezident.

Lidovky.cz: Jak si myslíte, že dopadne odvolání Hradu ohledně sporu o Hasenkopfovu výpověď, kterou dostal poté, co se začal přít o autorství amnestie? Soud mu dal zatím nepravomocně za pravdu.
No, tomu nerozumím. Myslel jsem, že pokud lidé nechodí řádně do práce, tak musí být nějakým způsobem postihováni. Hasenkopf si snaží rétoricky a trošku i politicky přihrát plusové body a říká: „Já jsem ten postižený, mě vyhodili kvůli amnestii.“ To vůbec není pravda. S amnestií to nemá vůbec nic společného. Máme důkazy, že pan Hasenkopf nechodil do práce. Pro odůvodnění soudu, že když někdo nedostává úkoly od nadřízeného, že chodit do práce nemusí, nemám pochopení. Vůbec tomu nerozumím. Myslím si, že to do téhle společnosti nepatří a věřím v to, že při odvolání bude brán v potaz zdravý rozum.

Lidovky.cz: Myslíte tedy, že při tom odvolání Hrad uspěje?
Pevně v to věřím.

Klausova amnestie

Exprezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna 2013 kontroverzní amnestii, která se dotkla více než 111 000 odsouzených a obviněných. Kancelář Vratislava Mynáře označila spolu s Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem za autora dokumentu také Pavla Hasenkopfa. Prezident Miloš Zeman navíc označil Hasenkopfa jako autora kontroverzního aboličního článku, který se týkal zastavení trestního stíhání, které trvá více než osm let.

Hasenkopf autorství amnestie odmítá a u soudu požadoval po Hradu odškodné a uvedení informací na pravou míru.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...