Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident hledá manželku

Česko

Ian Khama z Botswany přikázal svým poradcům, aby mu našli ženu štíhlou, vysokou a dobře vypadající

GABORONE/PRAHA Prezidentovi Botswany Ianu Khamovi je 57 let a je stále svobodný. V zemi, která je zvyklá nahlížet na svého vůdce jako na náčelníka kmene, už jeho „poddané“ znepokojovalo, že jejich prezident zůstává starým mládencem a k ženitbě se nemá.

Khama proto uspořádal schůzi, na které oznámil, že je příliš zaneprázdněn řešením státních záležitostí a nemá čas si hledat společnici. Proto přikázal svým poradcům, aby mu ženu našli oni, píše britský Daily Telegraph. „Pro vaši informaci, chci ženu, která je vysoká, štíhlá a pěkná,“ uvedl.

Pak se otočil ke korpulentní ministryni své vlády Botlhogile Tshireletsové a řekl: „Nechci takovou, jako je tady paní ministryně. Sotva projde dveřmi, pod její vahou praskají židle, a dokonce zničila tlumiče v autě.“ Khamův požadavek je poněkud neobvyklý.

V Botswaně se totiž otylost cení jako známka bohatství a štěstí. Už na schůzi se proti tomuto požadavku ozvaly kritické hlasy, ale prezident je rázně uťal. „Nejlepší, co můžete udělat, je jít hledat ženu, která bude splňovat mé požadavky. Já na to nemám čas,“ dodal.

Ať si vezme naši miss, navrhují botswanské političky Hozenou rukavici prakticky ihned zvedly ženy z vládnoucí botswanské demokratické strany. Předsedkyně žen ve straně Angelinah Sengalová navrhla miss Botswany Emmu Wareusovou. Dvacetiletá kráska nedávno zabodovala na celosvětové soutěži krásy Miss World. Získala korunku první vicemiss.

Wareusovou by prý podpořilo celé ženské křídlo jako adeptku na roli první dámy. Sengalová se chce spojit ještě se stranou veteránů a prý „uvidí, co se dá dělat“. Ale mladá miss by se jí prý jako první dáma zamlouvala.

Manželské svazky v rodině Khamů vždycky představovaly problém. Prezidentův otec Seretse se v roce 1948 oženil s běloškou, vzal si londýnskou bankovní úřednici. Sňatek ale porušil pravidla o rasové segregaci. Britské úřady jej proto vyhostily ze země. Domů se mohl vrátit až roku 1956, poté co se pod nátlakem britské, jihoafrické i jihorhodéské vlády vzdal postavení náčelníka.

Jednou už byl zasnouben Seretse byl národním hrdinou, protože za jeho vlády získala země v roce 1956 nezávislost v rámci Commonwealthu a on se stal jejím prvním prezidentem. Jeho syn Ian Khama je jediným míšencem, který stojí v čele státu na jihu Afriky. Ian se narodil v anglickém Surrey a vystudoval na Královské vojenské akademii v Sandhurstu. Na stejné škole studoval i britský princ William. Botswanský prezident byl kdysi zasnouben se zubařkou Nomsou Mbereovou. Ale poté co zemřela jeho matka, Khama oznámil, že zasnoubení bylo zrušeno.

Opakem starého mládence Khamy je prezident sousední Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Ten má dvacet dětí a tři oficiální manželky. A všechny tři dámy jsou korpulentní postavy.

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...