Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman s Hamáčkem řešili další postup. Na schůzku si oba oblékli červené svetry a při setkání se objali

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) jedná s prezidentem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) jedná s prezidentem Zemanem. | foto: Reprofoto/Twitter: Jiří Ovčáček

Praha Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) se v úterý sešel s prezidentem Milošem Zemanem na pracovním jednání v Lánech, oznámil na Twitteru prezidentův tiskový mluvčí. ČSSD musí hrát klíčovou roli v pomoci obyvatelům, které zasáhl koronavirus, myslí si prezident.

Ústřední krizový štáb bude po konci nouzového stavu i nadále fungovat, pracovat ale bude v omezeném režimu. Scházet se bude méně často. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se na tom dohodl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Novinářům to řekl po dnešní pravidelné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Nouzový stav platí do 17. května, vláda o jeho prodloužení žádat nebude.

„Dohodli jsme se s panem premiérem, že Ústřední krizový štáb bude fungovat v redukovaném režimu, přeci jenom bude nabíhat nový koncept pro zajišťování ochranných pomůcek, bude potřeba udržet komunikaci mezi centrem a kraji, která se nám velmi osvědčila,“ řekl Hamáček. Práce krizového štábu nyní podle něj bude probíhat ve volnějším režimu. Stálá pracovní skupina, která se scházela každý den, se nyní bude scházet jednou týdně, méně často se bude scházet i samotné plénum štábu. „Ale po nějakou dobu bychom nechali ten mechanismus aktivizovaný,“ dodal.

Hamáček po schůzce se Zemanem novinářům řekl, že s prezidentem mluvil o boji proti pandemii nového typu koronaviru. Bavili se také o pomoci české ekonomice či o jednotlivých vládních programech, které kabinet v souvislosti s krizí přijal. „Cesta z krize nebude jednoduchá, jsme ale všichni přesvědčeni, že ji Česká republika zvládne,“ dodal. Oba politici se podle něj shodli na tom, že pomoc ze strany státu podnikatelům i občanům musí být co nejrychlejší.

Tématem schůzky podle Hamáčka byla i otázka, jakou roli má sociální demokracie v současné krizi hrát. Podle Zemana, bývalého předsedy ČSSD, má sociální demokracie hájit zájmy těch, kteří jsou nejvíce ohroženi aktuální situací. Považuje za ně zaměstnance či lidi se středními a nižšími příjmy. „Já jsem mu slíbil, že samozřejmě tuto roli je sociální demokracie připravena hrát,“ dodal Hamáček.

Mluvili i o přípravách státu na případnou druhou vlnu pandemie. „Pana prezidenta jsem informoval o tom, jak připravujeme nákup ochranných pomůcek v rámci Státních hmotných rezerv, jak se chystá takzvaná pohotovostní zásoba,“ dodal.

Před setkání se prezident s ministrem vnitra objímají, což je zjevným nedodržením nařízeného dvoumetrového rozestupu. Není to první podobný prohřešek, která v souvislosti s mediální prezentací prezidenta během koronavirové krize vyvstal. Zájem veřejnosti vzbudila i fotografie z počátku dubna, na které prezidentův poradní tým zahalený rouškami má před sebou nachystané občerstvení.

Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a...

Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka (ČSSD) a obrany Lubomíra Metnara (za ANO) uznání a podporu přijatým opatřením proti koronaviru.

Oba politici se módně sladili, když na sebe vzali červené svetry, jehož nošením se na začátku koronavirové krize proslavil Hamáček. Právě jeho outfit v komunikaci s veřejností dobře fungoval. Není to poprvé, co si prezident Zeman na schůzku červený oděv oblékl.

Miloš Zeman s ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

Miloš Zeman s ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

„Mám na sobě červený pulovr, který jsem měl i včera, a to je můj výraz sympatií k prvnímu místopředsedovi vlády Janu Hamáčkovi. Myslím, že jeho názory jsou racionální a v dobrém slova smyslu opatrné,“ pronesl prezident začátkem dubna.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...