13. března 2009 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident jmenoval Drahoše novým předsedou AV

Prezident republiky Václav Klaus jmenoval 13. března na Pražském hradě Jiřího Drahoše (vlevo) novým předsedou Akademie věd České republiky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus jmenoval 13. března na Pražském hradě Jiřího Drahoše (vlevo) novým předsedou Akademie věd České republiky. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě jmenoval fyzikálního chemika Jiřího Drahoše novým předsedou Akademie věd. "Já věřím, že bude mužem na správném místě," uvedl prezident při slavnostním aktu, kterého se účastnil i premiér Mirek Topolánek.

Předseda Akademie věd dříve získával funkci přímo na jejím volebním sjezdu, jmenování prezidentem po souhlasu vlády předpokládá až nový zákon.

Akademický sněm Drahoše zvolil 16. prosince. Funkci převezme od dosavadního šéfa akademie Václava Pačesa na příštím zasedání sněmu 24. března. Pačesovi Klaus dnes za jeho práci v čele akademie poděkoval. Už 28. října 2008 mu také udělil medaili Za zásluhy II. stupně.

Přečtěte si rozhovor s Jiřím Drahošem

Akademie věd, která má zhruba 7000 zaměstnanců, je podle prezidenta významnou vědeckou institucí. Zmínil se také o úmyslech Akademii věd zrušit, které se občas objevují, a dodal, že bude vždycky podporovat, aby se tak nestalo. Hlasy zpochybňující smysl akademie se v minulosti ozývaly i z vládní rady pro výzkum a vývoj. Vedení akademie vždy naopak prosazovalo současný model propojeného univerzitního a nezávislého mimouniverzitního
výzkumu.

Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů. Tři roky byl místopředsedou akademie s odpovědností za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Profesně se zaměřuje na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.

V čele akademie se chce Drahoš zaměřit na koncepční spolupráci s vysokými školami, zejména s klíčovými univerzitami, při výzkumu a v inovacích. Rozšířit chce také působení špičkových zahraničních vědců v ústavech a zajistit vyšší účast pracovišť akademie v mezinárodních projektech.

Lidovky.cz, ČTK