Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident Klaus za nás bojuje, tvrdí Češi v průzkumu pro LN

Evropa

  0:01aktualizováno  6:45
PRAHA - Podle exkluzivního průzkumu agentury Median pro Lidové noviny podporuje prezidenta Václava Klause v jeho boji proti Lisabonské smlouvě 65 % lidí.

Václav Klaus foto: Reuters

Češi stojí na straně Václava Klause. Alespoň co se týče jeho aktuálního boje proti Lisabonské smlouvě.

Z bleskového průzkumu veřejného mínění, který exkluzivně pro Lidové noviny zpracovala agentura Median, vyplývá, že Klause v jeho krocích podporuje kolem 65 procent obyvatel. Zhruba stejný počet lidí se pak bojí, že bez Klausova zásahu by mohlo dojít k prolomení tzv. Benešových dekretů.

Anketa o Klausovi a jeho postoji

Takový výsledek zaskočil i samotné výzkumníky. "Byl to pro nás překvapivý výsledek, neočekával jsem, že se s prezidentem Klausem ztotožní tak velké procento lidí," říká ředitel agentury Median.

Česká republika je právě kvůli Václavu Klausovi poslední zemí EU, která ještě neratifikovala Lisabonskou smlouvu. Klaus minulý týden oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí lisabonské smlouvy reformující evropské instituce. Prezident se obává případných majetkových nároků sudetských Němců.

Průzkum LN nyní dokazuje, že veřejnost prezidenta podporuje. Překvapivě se na tom shodují sympatizanti všech politických stran – jak ODS, tak i ČSSD. Rozdílné názory nemají ani obyvatelé města a¬vesnic. Odlišné mínění lze vystopovat snad jedině ve věku: Klause více podporují starší. Ve skupině lidí do pětatřiceti let stojí za Klausem 57 %, zatímco u starších pětapadesáti let pak až 76 %.

Tábor euroskeptiků vidí ve výsledcích průzkumu potvrzení svého boje. "Je to logické," komentuje průzkum senátor Jaroslav Kubera (ODS). "Někde jsem četl, že Barroso prohlásil, že Klaus ztratil jakoukoli podporu mezi elitami a že nyní už jej podporuje jen česká veřejnost. Takže to tyto výsledky potvrzují," dodal Kubera.

I tábor Klausových kritiků uznává, že tato otázka je pro Čechy důležitá. Dodávají ale, že prezident je pouhý populista. "Potvrzuje to, že Klaus hraje na správnou strunu. Ale rozhodně to neospravedlňuje to, co dělá. Chová se jako populista, který má jen rád, když na něj míří reflektory," tvrdí poslanec za zelené Přemysl Rabas.

V reprezentativním průzkumu mezi pěti sty respondenty lidé také odpovídali na otázku, zda by měl prezident odstoupit, pokud by definitivně odmítl smlouvu podepsat. To mu doporučuje například ústavní expert sociální demokracie Zdeněk Jičínský. "Prezident musí ratifikovat, a pokud by to odmítl, měl by odstoupit z úřadu," tvrdí Jičínský. 74 % lidí s ním nesouhlasí: Klaus by rozhodně odstupovat neměl.

Další informace o průzkumu i o Lisabonské smlouvě čtěte v pátečním vydání deníku