Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman je v nemocnici, měl pozitivní test na covid. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezidenta Miloše Zemana propouští z Ústřední vojenské nemocnice do domácího léčení. (25. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30. Mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že prezident měl pozitivní test na covid. Do nemocnice byl převezen kvůli aplikaci monoklonálních látek a zůstane v ní na pozorování. Po dobu léčby prezident pozastaví pracovní program, předsedu ODS Petra Fialu tak premiérem v pátek nejmenuje.
  19:07aktualizováno  21:46

Miloš Zeman byl v rámci standardů poskytovatele domácí péče ve čtvrtek v odpoledních hodinách na zámku v Lánech testován na přítomnost onemocnění COVID-19. Výsledný test byl bohužel pozitivní,“ napsal Ovčáček.

„Proto ve spolupráci s ošetřujícím lékařem prof. Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace. Program prezidenta republiky bude po dobu léčby onemocnění COVID-19 pozastaven,“ dodal Hrad.

Zeman byl otestován na covid-19 kvůli rizikovému kontaktu, uvedly Seznam Zprávy. Šlo o „kontakt pracovníka z Lán“, řekl ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.

Do ÚVN byl prezident převezen kvůli aplikaci monoklonálních látek. Po ní zůstane v nemocnici na pozorování. Byly mu podány z preventivních důvodů. Příznaky hlava státu nemá, uvedl zdroj iDNES.cz

„Preventivní testování je běžná praxe při přijetí do zdravotní péče v domácím prostředí, a zároveň mu byl test proveden i z důvodu kontaktu s pozitivně testovanou osobou,“ uvedla tisková mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

„Pan prezident je asymptomatický, plně očkován, včetně třetí dávky vakcíny proti covid-19. Podání monoklonálních protilátek má především preventivní účel, po aplikaci monoklonálního přípravku zůstane pacient hospitalizován z důvodu observace,“ potvrdila Zinke.

„Každá návštěva prezidenta republiky byla v ÚVN prověřena dle striktně stanovených pravidel (musela doložit, zda je očkovaná, nebo testovaná PCR s negativním výsledkem maximálně 72 hodin starým, nebo v posledních měsících prodělala covid-19), návštěvy mohly být u pacienta maximálně 30 minut, přítomny mohly být maximálně dvě osoby, návštěva vždy byla poučena o povinnosti mít po dobu návštěvy nasazený respirátor, dodržovat dezinfekci rukou a pokud možno dostatečnou vzdálenost. Při návštěvách nebyl personál ÚVN přítomen,“ uvedla také ÚVN v tiskové zprávě.

Zeman ve čtvrtek opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) po 46 dnech. Šlo zatím o jeho nejdelší hospitalizaci. V ÚVN se léčil s blíže nespecifikovaným jaterním onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza. 

Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení a pak na lůžko dlouhodobé péče. Prezident byl propuštěn do domácího léčení, přestože jeho lékařské konzilium doporučovalo, aby v nemocnici zůstal.

V pátek odpoledne měl prezident jmenovat Petra Fialu do funkce premiéra. Zda a v jaké podobě se schůzka uskuteční, není jasné. Mluvčí ODS po sedmé hodině večer neměl ještě žádné informace. „S panem předsedou jsem zatím nemluvil,“ řekl pro iDNES.cz.

V pondělí odpoledne měl Zeman zahájit sérii schůzek s kandidáty na ministry nové vlády. Jako první měl jít na řadu Ivan Bartoš, kandidáti poté měli přicházet v abecedním pořadí. Ještě předtím se měl podle plánu videokonferenčně zúčastnit setkání prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které se koná v Budapešti.

Autoři: , ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat