Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedl jsem sladké a cukrovka je pryč, řekl Zeman. Není to pravděpodobné, míní diabetolog

Česko

  18:00
PRAHA - Miloš Zeman v pondělí na tiskové konferenci k opětovné kandidatuře prohlásil, že se vyléčil z cukrovky. Prezident dodal, že je to díky sladkým jídlům, která v poslední době rád konzumoval. Podle diabetologa se takové tvrzení neopírá o žádné lékařské poznatky.

Současná hlava státu Miloš Zeman. foto:  Dan Materna, MAFRA

Miloš Zeman se ve stručnosti vyjádřil ke svému zdraví během pondělní tiskové konferenci, na níž po boku ženy Ivany potvrdil svou kandidaturu v nadcházejících prezidentských volbách a zároveň oznámil počet sesbíraných podpisů (113 038).

Jsem zdravý. Nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů, řekl Zeman

Dlouhodobě je známo, že prezidenta sužují dvě onemocnění. Polyfunkční neuropatie, kvůli níž ztrácí cit v nohách a jež mu výrazně komplikuje chůzi, a cukrovka. Z druhé zmiňované nemoci se mu ovšem dle jeho posledního vyjádření podařilo vyléčit.

„Po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby (cukrovky), patrně protože v poslední době jím velmi často sladká jídla, neboť mi chutnají. Je to poněkud paradoxní terapie, ale vyplatila se,“ uvedl prezident na tiskové konferenci.

Polibek prezidenta Miloše Zemana s jeho ženou Ivanou.
Zemana podpořilo 113 038 občanů.

Sladké cukrovku zhoršuje

Patrně mělo jít o další ze Zemanových pověstných bonmotů. V době, kdy se veřejnost rozhoduje, kdo by měl být nejvýše postaveným mužem země pro nadcházejících pět let, a měla by jí být dobře známa zdravotní způsobilost všech uchazečů, ale svou odpovědí případné voliče spíše zmátl. Navíc slovy, která se nedají lékařsky podložit.

Podle Martina Prázného z Diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice totiž častá konzumace jídel s nadměrným množstvím energie naopak cukrovku jednoznačně zhoršuje.

Prezident Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou na tiskové konferenci k jeho...

„Upřímně řečeno, neznám nikoho, kdo by si pomocí toho, že jedl sladká jídla, zlepšil cukrovku. Znám mnoho osob, které si tím cukrovku velice zhoršily,“ řekl Prázný serveru Lidovky.cz s tím, že žádný ze současných léčebných postupů na takovém kroku není založen.

Diabetolog podotkl, že případů, kdy by se úplně vyléčila cukrovka druhého typu, o níž se v souvislosti se Zemanem mluví, není mnoho. „Je to onemocnění, které umíme dobře léčit celou řadou léků, ale neumíme ho úplně vyléčit,“ přiblížil Prázný.

Podstatně lepší je to dle jeho slov s diabetem prvního typu, který lze v dnešní době vyléčit například transplantací slinivky. Omezit se dá cukrovka rovněž tím, jak se pacient chová, stravuje či hýbe, tvrdí Prázný.

Ovčáček: Upřímná starost mě dojala

Zemanův zdravotní stav se v poslední době řadí mezi hojně diskutovaná témata, na což upozornila i nedělní reportáž v pořadu 168 hodin České televize.

Současná hlava státu neustále ujišťuje, že se její zdraví nikterak nezhoršuje. Hrad veškeré spekulace nekomentuje či poskytuje pouze strohá vyjádření.

Ivana Zemanová nakládá petiční archy na podporu svého muže do vozidla....

„Musel jsem si nejprve osušit slzy, jak mě dojala upřímná starost Lidovky.cz o zdraví pana prezidenta. Můžete ale být v klidu a nerozrušovat se. Nevyskytly se (zdravotní komplikace), nedošlo (ke zhoršení),“ napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček serveru Lidovky.cz v SMS zprávě minulý týden.

Zemana by volila třetina lidí, téměř čtvrtina Drahoše. Třetí by skončil Horáček

Vedle Miloše Zemana se na ministerstvu vnitra dosud zaregistrovalo do souboje o Hrad dalších devět kandidátů. Mezi nimi například bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel Michal Horáček, někdejší šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer či lékař a aktivista Marek Hilšer.

Podle pondělních zpráv médií by měl mít podporu senátorů zajištěnou i expremiér Mirek Topolánek.  Svou nominaci může podat do úterní 16. hodiny, kdy je uzávěrka přihlášek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!