Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ceremoniál se odsouvá, Zeman chce vyznamenání předat osobně na Nový rok

Prezident Miloš Zeman foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident republiky Miloš Zeman rozhodl o přesunu slavnostního ceremoniálu k předávání státních vyznamenání z 28. října na 1. ledna 2022. Věří, že ocenění bude moci vyznamenaným předat osobně.
  19:57

„Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezidentův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula už odpoledne redakci iDNES.cz potvrdil, že ceremoniál k předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě byl zrušen. O novém datu ale ještě neinformoval.

Stejnou informaci obdržel také další nominovaný, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Hrad ho kontaktoval telefonicky, sdělil mu, že slavnostní předávání je odsunuto a bude záležet pouze na prezidentovi, kdy se rozhodne ho uskutečnit.

Premiér Andrej Babiš dříve uvedl, že považuje za vhodné udělování vyznamenání 28. října odložit, pokud není prezident ceremonie schopen.

Zeman v minulosti avizoval, že plánuje předávání řádů absolvovat na vozíku. V současné době je prezident v Ústřední vojenské nemocnici s blíže nespecifikovaným onemocněním. Kdy nemocnici opustí, se neví.

Medaile poštou? V žádném případě, je to nedůstojné, říká ředitel protokolu

Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš dříve v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že pokud i letos dojde na odložení slavnostního předávání vyznamenání 28. října, Hrad zveřejní seznam vyznamenaných přesně ve 20:00 hodin.

„Pražský hrad v pravé poledne nabídne slavnostní rozšířené střídání Hradní stráže, večer bude Hrad slavnostně nasvícen v barvách české trikolory,“ řekl Kruliš. Prvního ledna si pak ve Vladislavském sále přeberou svá vyznamenání i ocenění z roku 2020.

Seznam oceněných

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.

Oceněn bude i další tragicky zesnulý, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Řád bílého lva pro Bohdalovou. Medaili dostanou kosmonaut i tenisový manažer

Prezident také zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho „zcela určitě“ udělí. Babiš avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat