Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman zůstává v nemocnici, kdy odejde, není jasné. Byli za ním Duka i Mynář

Vratislav Mynář přijel do nemocnice za Milošem Zemanem. (20. září 2021) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Prezident Miloš Zeman zůstává hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Kdy bude propuštěn, zatím není jasné, napsala iDNES.cz mluvčí zařízení Jitka Zinke. „Již ve středu má pan prezident pracovní program v Lánech,“ odpověděl v pondělí bez dalších podrobností redakci iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
  13:41

Za prezidentem Zemanem v pondělí znovu přijela jeho manželka Ivana a dcera Kateřina, dorazil i hradní kancléř Vratislav Mynář.

Zeman je v nemocnici od úterý minulého týdne, podle vyjádření jeho mluvčího kvůli dehydrataci a únavě.

Podle informací Hradu ze čtvrtka není prezident ohrožen na životě. Ovčáček uvádí, že Zeman nastoupil do nemocnice plánovaně. Prezidenta má v péči přímo ředitel ÚVN, gastroenterolog Miroslav Zavoral.

Zatím se přesně neví, kdy prezident nemocnici opustí. Ve čtvrtečním prohlášení Hradu se uvádí: „Nyní se dokončí rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, zahrnující infuze.“ Od onoho „nyní“ však uběhly další čtyři dny.

Ve středu má Zeman naplánované schůzky s ministryní financí Alenou Schillerovou, šéfem ODS Petrem Fialou a předsedou SPD Tomiem Okamurou.

Zástup návštěv: Klaus, kardinál, premiér

Zemana v neděli navštívil bývalý prezident Václav Klaus, který byl v téže nemocnici hospitalizován minulý víkend kvůli vysokému tlaku. „Pan Klaus šel ke svému lékaři na kontrolu a při této příležitosti se zastavil na návštěvu za panem prezidentem Zemanem,“ uvedl pro iDNES.cz Klausův mluvčí Petr Macinka.

V sobotu dorazil za Zemanem kardinál Dominik Duka. „Pan kardinál po vzájemné dohodě navštívil pana prezidenta, ihned po Národní pouti na Tetíně, na kterou pan prezident zaslal zdravici,“ tweetoval v sobotu Ovčáček. Mluvčí dodal, že prezidenta návštěva moc potěšila.

Za manželem přijela na návštěvu v pátek jeho žena Ivana společně s dcerou Kateřinou. Už v úterý, v den hospitalizace, přivezla první dáma Zemanovi do nemocnice pokojovou květinu.

Ve čtvrtek byl za Zemanem premiér Andrej Babiš, který mu přinesl knihu Bulšit, která pojednává o „nenápadné součásti naší kultury, o žvanění“.

Zemanovo zdraví

U hlavy státu přetrvává neuropatie dolních končetin. Hodnoty cukrovky, o níž prezident v minulosti prohlásil, že odešla, jsou podle odběrů v normě. Zeman rád vtipkoval o svém nezdravém životním stylu spojeném s alkoholem a cigaretami a zlehčoval své zdravotní problémy.

Takzvaný rekondiční pobyt v nemocnici absolvuje Zeman podruhé. Před dvěma lety byl hospitalizován v ÚVN na čtyři dny s programem pro „dlouhodobě přetěžovaný organismus“, kdy dostával infúze s výživou a rehabilitační cvičení.

Žádnou lahev. Babiš donesl Zemanovi do nemocnice knihu o žvanění

Na začátku letošního roku se Zeman očkoval proti koronaviru a absolvoval komplexní preventivní lékařskou prohlídku, kvůli které zůstal v ÚVN dva dny. Loni si prezident při pádu zlomil paži, v nemocnici podstoupil operaci, při níž mu dali do ruky titanový šroub, ortézu nosil dlouhé čtyři měsíce.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat