1. prosince 2014 10:53, aktualizováno  12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi na jihu Moravy ukázali červenou kartu. Zastupitel odmítl setkání

Miloš Zeman na návštěvě jihomoravského kraje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě jihomoravského kraje | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO V chladném počasí čekalo v pondělí dopoledne na Miloše Zemana asi 150 lidí, kteří se před Univerzitou obrany v Brně sešli, aby mu ukázali červenou kartu. V rámci setkání s představiteli kraje odmítl svoji účast zastupitel David Macek (KDU-ČSL). Prezident je od rána na třídenní návštěvě Jihomoravského kraje.

Asi 150 lidí v pondělí v Brně vyjádřilo nesouhlas s názory a činy prezidenta Miloše Zemana a při jeho příjezdu k Univerzitě obrany mu ukázali červené karty. Organizátoři doufali, že si s prezidentem promluví. Policisté je ale drželi asi 20 metrů od Zemana, který procházel špalírem vojáků.

Protestující se před univerzitou shromáždili navzdory dešti a chladnému počasí. Účast považuje spoluorganizátor Ondřej Puczo za dobrou, a to vzhledem k počasí i zvolenému času, který se kryje s pracovní dobou. Poukázal na to, že Zeman při návštěvě kraje nemá v plánu žádné setkání s veřejností v Brně - pouze v menších městech.

Miloš Zeman na návštěvě jihomoravského kraje
Miloš Zeman na návštěvě jihomoravského kraje
Miloš Zeman na návštěvě jihomoravského kraje
Miloš Zeman na návštěvě jihomoravského kraje

Lidovecký zastupitel odmítl účast

Pořadatelům shromáždění vadí prezidentův postoj k Rusku a Číně, stejně jako jeho vyjádření k ukrajinské krizi a údajná lhostejnost k porušování lidských práv. V pozvánce na akci kritizují také jeho údajnou aroganci a rozdělování české společnosti.

Zemana doprovází jeho manželka Ivana Zemanová. Samotný příjezd ke Krajskému úřadu se obešel bez jakýchkoliv komplikací a bez účasti občanů. Při setkání zastupiteli chybí sociolog David Macek (KDU-ČSL). „Omluvil jsem se ze všech formálních setkání s panem prezidentem, protože považuji za důležitější ukázat mu červenou kartu,“ řekl lidovecký zastupitel.

Protesty se plánují i v Blansku

Protestní shromáždění se chystá také v Blansku, kde bude prezident odpoledne. Navštíví tam výrobce vodních elektráren ČKD Blansko Holding a následně se setká s obyvateli Blanska na centrálním náměstí Republiky.

V úterý hlava státu navštíví Židlochovice na Brněnsku, Lednici na Břeclavsku a zúčastní se vyhlašování krajských cen v Mikulově. Ve středu stráví den v Boskovicích, kde se podívá do dětské léčebny a setká se s představiteli města a občany.

Prezident Miloš Zeman se během třídenní návštěvu jižní Moravy setká s krajskými zastupiteli, starosty obcí, řediteli škol nebo nemocnic a navštíví i Univerzitu obrany v Brně.

Lidovky.cz, ČTK