Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident omilostnil Polednovou

Česko

Ludmila Brožová-Polednová je volná. Komunistická prokurátorka měla ve vězení strávit tři roky, prezident jí dal milost.

PRAHA Rok a osm měsíců si odseděla bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová za justiční vraždu Milady Horákové. Včera ve večerních hodinách opustila díky prezidentské milosti brány vězení.

„Prezident přihlédl k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu,“ uvedl bez bližších podrobností mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Zpráva o milosti pro devětaosmdesátiletou Polednovou a dalších devět odsouzených přišla v den, kdy byla média zaplněná informacemi o budoucnosti vlády. Tiskové sdělení přišlo jen několik minut poté, co prezident Klaus oznámil, že je garantem dohody, která zajistí pokračování koalice.

Polednová opustila brány vězení ve večerních hodinách. Přijela si pro ní její rodina. „Paní Polednovou informovala o milosti sociální pracovnice, tvářila se velmi šťastně,“ řekla mluvčí věznice Eva Hodná. Podle ní Polednová prošla bez problémů výstupní zdravotní prohlídkou a už od šesté večer čekala na své příbuzné v návštěvní místnosti.

Propouštěcí procedura trvala asi dvě hodiny, během kterých věznice připravila propouštěcí zprávu, Polednová absolvovala lékařské vyšetření a sbalila si osobní věci.

Pomohla amnestie komunistů Polednovou poslal pražský vrchní soud za účast na justiční vraždě v září 2008 do vězení na šest let. Jak již LN v minulosti informovaly, Hrad o milosti pro bývalou prokurátorku uvažoval už vloni. Nakonec z toho ale sešlo. Místo toho lidé z legislativního odboru prezidentské kanceláře letos v únoru potají upozornili soudy, že by se na Brožovou-Polednovou mohly vztahovat dávné prezidentské amnestie. Konkrétně dvě komistické amnestie z let 1953, 1955 a pak z roku 1990.

Soud na základě toho pak rozhodl, že se na případ Polednová vztahují dvě amnestie a zkrátil jí trest na tři roky. O podmínečné propuštění by bývala mohla požádat po uplynutí dvou třetin trestu, tedy v březnu 2011.

Vězeňkyně si stěžovala Polednová si několikrát stěžovala na problémy se zrakem, Podala si dokonce několik stížností, ani jedné z nich však justice nevyhověla. Historik Petr Koura, který se dlouhodobě zabývá politickými monstrprocesy z padesátých let, tvrdí, že je především důležité její potrestání. „Je to výslovné právo pana prezidenta, můžu si o tom myslet co chci. Pro mě je důležité, že soud konstatoval její vinu. Její podíl na smrti je z historických dokumentů zcela jasný,“ míní historik. Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let.

***

VÝVOJ PROCESU S BROŽOVOU-POLEDNOVOU

* 8. června 1950: Vykonstruovaný proces skončil pro Miladu Horákovou trestem smrti za údajnou velezradu a vyzvědačství.

* 27. července 2007: Žalobce podal na Brožovou-Polednovou obžalobu ze spolupachatelství na vraždě.

* 1. listopadu 2007: Pražský městský soud odsoudil Polednovou k 8 rokům za spolupachatelství na vraždě.

* 4. února 2008: Vrchní soud rozsudek zrušil, stíhání zastavil kvůli promlčení skutku.

* 9. září 2008: Vrchní soud rozhodl, že Polednová má jít na 6 let do vězení.

* 19. března 2009: Polednová nastoupila do plzeňské věznice, poté byla umístěna do Světlé nad Sázavou.

* 8. června 2009: Polednová požádala o přerušení výkonu trestu. soud žádost zamítl a verdikt potvrdil v srpnu 2009 i pražský vrchní soud.

* 21. prosince 2010: Prezident Václav Klaus udělil Brožové-Polednové milost.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...