„Těší mě, že všichni předsedové pozvání přijali, přišli na jednání připraveni a postavili se k němu věcně. Jednání měla charakter názorové výměny a ne nějakých proklamací,“ zahájil Petr Pavel tiskovou konferenci po debatách se zástupci parlamentních stran.
„Všichni vidíme, že situace ve světě není bezpečná. Celkem logicky bude předmětem nadcházejících voleb. Mým cílem nebylo odrazovat předsedy stran od toho, aby téma zdůrazňovali, ale aby ho nepoužívali k rozdělování společnosti. Bezpečnost se nás týká všech bez ohledu na to, jaké máme politické preference,“ vysvětlil význam schůzek prezident.
Za základní kameny bezpečnosti České republiky považuje pevné ukotvení země v EU a NATO, přístup ke zvyšování výdajů na obranu nebo fungování krizového systému.
„Naši bezpečnost ovlivňuje okolí, válka na Ukrajině a její výsledky. Způsob zakončení tohoto konfliktu ovlivní Českou republiku na roky, možná na desítky let. Je třeba hovořit se stranami i občany naprosto otevřeně, hledat řešení pro to, abychom na krize byli lépe připraveni, abychom byli odhodláni naši zemi bránit, pokud by k tomu došlo. Je naším cílem udělat vše pro to, abychom našeho protivníka případně odradili,“ doplnila hlava státu.
Další zvýšení výdajů na obranu
Čtvrteční program na Hradě zakončila schůzka Petra Pavla se zástupci koalice SPOLU. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že se s prezidentem shodli na tom, že bezpečnost a obrana země je klíčová priorita.
„Cesta k bezpečnosti vede tím směrem, abychom podpořili Ukrajinu v jejím boji, který rozpoutalo Rusko. To je klíč k tomu, abychom mohli požívat takové bezpečí jako dosud. Chceme, aby tato jistota byla zachována pro naše občany,“ řekla Pekarová Adamová.
„Bavili jsme se také o investicích. Shodujeme se na tom, že v případě, že by se politici (na summitu NATO) v Haagu shodli na dalším růstu výdajů na obranu, tak na to budeme připraveni,“ naznačila Pekarová Adamová.
Také podle Marka Výborného z KDU-ČSL je závazek navýšit výdaje na obranu jasný a důležitý. „Pokud nebude růst výdajů na obranu zajištěn, tak postrádá jakýkoliv smysl další podpora vědy, výzkumu nebo sociálního odvětví,“ doplnil předseda KDU-ČSL.
Jednání s Petrem Pavlem se účastnil také premiér a předseda ODS Petr Fiala. Na tiskovém brífinku však kvůli dalšímu programu nevystoupil.
ANO kritizuje „hon za procenty“
Před zástupci koalice SPOLU s prezidentem jednali také představitelé opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, Karel Havlíček a Lubomír Metnar. Podle Babiše nemůže být cílem České republiky „hon za procenty“ hrubého domácího produktu ve výdajích na obranu, ale to, aby se peníze utrácely efektivně a aby byly soutěže transparentní.
Vláda totiž podle Babiše v rozpočtu na letošní rok nevyčlenila ani dvě procenta HDP na obranu. „Tři procenta (HDP) nejsou na stole. Tato vláda není schopná utratit ani dvě procenta. Utratila je minulý rok podvodem v účetnictví a vykazováním nákladů vůči NATO, které aliance neakceptuje a vyřazuje,“ poznamenal předseda hnutí ANO.
Zástupci hnutí ANO jednali s prezidentem také o armádě, která je podle nich personálně poddimenzovaná. Problémem jsou podle Babiše nákupy ministerstva obrany. Tvrdí, že resort nakupuje netransparentně, nezveřejňuje smlouvy a nenakupuje za co nejmenších nákladů. Nevyloučil podání trestního oznámení. Premiéru Fialovi také poslal dopis, v němž se na armádní zakázky dotazuje.
Havlíček zopakoval, že je potřeba posilovat NATO jakožto celek, neboť aliance má dokonalý systém řízení, infrastrukturu, peníze a logistiku. „První věc, kterou určitě otevřeme, jsou mírové rozhovory,“ řekl ještě před jednáním na Hradě v souvislosti s válkou, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině.
O šéfa opozičního hnutí ANO byl před jednáním na hradním nádvoří zájem. Babiš si ochotně dělal selfíčka s dětmi, které chtěly fotku na památku s bývalým premiérem.
Zvýšení výdajů na obranu
Premiér a předseda ODS Petr Fiala ve středu po jednání vlády v Kutné Hoře uvedl, že jeho očekávání spojená s jednáními na Hradě směřují k opozici. „Všichni bychom měli být na jedné lodi a dávat do bezpečnosti více peněz, je třeba dělat víc v této věci,“ uvedl premiér.
Vláda už začátkem března rozhodla, že od příštího roku půjde na obranu každoročně o 0,2 procenta hrubého domácího produktu více. „V roce 2026 to budou 2,2 procenta HDP, v roce 2030 už tři procenta,“ řekl tehdy po jednání vlády premiér Petr Fiala. Vláda tím reaguje na zhoršující se mezinárodněpolitickou situaci.
S tímto konceptem však nesouhlasí předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který se ve čtvrtek rovněž sešel s prezidentem. Zvýšení výdajů na obranu je podle něj nekoncepční a skokové. Hnutí podle něj nesouhlasí, aby se na obranu za každou cenu utrácelo určité procento HDP ročně, výdaje se mají přizpůsobovat aktuálním potřebám a možnostem.
„Říkali jsme jasnou věc, že v případě, kdy třeba dojde životnost nějaké nákladné techniky, tak to může být i více než dvě procenta HDP. Ale v letech, kdy to potřeba není, tak prostě pod dvě procenta,“ uvedl Okamura.
Apeloval také na zlepšení náborů do armády, upozorňoval na to, že chybí aktivní zálohy či kryty pro občany. Podpořil intenzivnější spolupráci v rámci visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) při koordinaci bezpečností a zahraniční politiky.
Tématem schůzky s Pavlem podle Okamury byla i válka na Ukrajině. „Podporujeme úsilí Spojených států o mírová jednání a ukončení konfliktu. Zazněl tam vzájemně názor, že v této situaci, kdy konflikt zamrznul a fronta se neposouvá, je řešením kompromis. A otázkou je, jaký kompromis je přijatelný pro koho. Ale k absolutnímu vítězství to rozhodně nespěje,“ řekl.
Měli jsme stoprocentní shodu, řekl Hřib
Jako první ve čtvrtek za Pavlem zamířil šéf Pirátů Zdeněk Hřib, který po schůzce na Pražském hradě uvedl, že se s prezidentem Pavlem stoprocentně shodli na prioritách i na způsobu jejich řešení.
Schůzka na Hradě trvala necelou hodinu, Hřib na ni dorazil s odborníky Pirátů na mezinárodní vztahy Vladimírem Votápkem a obranu a bezpečnost Janem Horou.
„Měli jsme stoprocentní shodu, a to jak co se týče priorit, které se mají řešit, tak i na způsobu řešení,“ shrnul Hřib. Piráti i prezident považují za důležitou silnou Evropu. „Za nás je to záruka bezpečnosti,“ uvedl šéf Pirátů.
Pavel podle Hřiba vyslovil přání, aby se bezpečnost nestala ve společnosti štěpícím tématem. „Od nás určitě nic takového čekat nemusí, jsou tady ale zcela zjevně jiné strany, které to vidí jinak,“ nepřímo odkázal na opoziční hnutí ANO a SPD. Diskuse byla podle Hřiba velmi podrobná a týkala se vnitřní i vnější bezpečnosti či krizové připravenosti a civilní ochrany. „Bavili jsme se, že je potřeba investovat do lidí a infrastruktury, využít to, co se děje, i trochu jako příležitost,“ dodal.
Téma bezpečnosti se nemá politizovat
Starostové a nezávislí (STAN) se na čtvrteční schůzce s prezidentem Petrem Pavlem shodli, že není dobré zbytečně politizovat téma bezpečnosti. Podle předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana je potřeba hledat celospolečenskou shodu na tom, jaké jsou bezpečnostní hrozby ČR a jaké jsou cesty, aby politici byli schopni občanům i do budoucna zaručit pocit bezpečí i reálnou bezpečnost.
Rakušan za STAN prezidentovi slíbil, že se pokusí téma bezpečnosti nepolitizovat, chtějí ho ale bez politizování a ideologií akcentovat ve volební kampani.
„Také jsme se bavili o tom, že naše vazby ve společenstvích, jako je Severoatlantická aliance a Evropská unie, jsou právě tou červenou linií, za kterou by ani politická debata v současné době jít neměla,“ řekl Rakušan. Lze podle něj diskutovat například o výdajích na zbrojení, konkrétní politickou debatu považuje za legitimní.
Chtěl by, aby ani sněmovní volby nezměnily to zásadní. „Že Česko si je vědomo svých spojeneckých vazeb a ty vazby bude respektovat a nebude je zpochybňovat,“ uvedl. Je podle něj také potřeba vybudovat odolnou společnost, která bude připravena na krizové situace.
Zpochybňována by podle Rakušana neměla být na české politické scéně ani podpora Ruskem napadené Ukrajiny. „Pomáhat Ukrajině, samozřejmě i vojensky, ale infrastrukturně, humanitárně a i na mezinárodním poli v jejích ambicích, považujeme společně s panem prezidentem za to, co by mělo být společným jmenovatelem české bezpečnostní a zahraniční politiky, bez ohledu na to, jak dopadnou parlamentní volby,“ dodal.