130 let

Závislost na Rusku je riziko, řekl Pavel. Jednal v Polsku o plynovodu Stork II

Česko
  •   10:27aktualizováno  17:55
Prezident Petr Pavel jednal s polským prezidentem Andrzejem Dudou o budování plynovodu Stork II. „Válka nám ukázala, že závislost na Rusku je strategickým rizikem,“ prohlásil Pavel, který do Polska na druhou oficiální návštěvu zamířil i se ženou Evou. S Dudou mluvil i o blížícím se summitu NATO a o lepším dopravním spojení mezi oběma zeměmi.

„Jsem rád, že se Česku podařilo snížit závislost v krátkém období na nulu. Jedna z důležitých alternativních cest vede přes terminál v Gdaňsku a plynovod Stork II. Jsem rád, že tu nacházíme s polskou stranou společnou řeč,“ uvedl Petr Pavel.

„Hovořili jsme o rozvoji přístavu v Gdaňsku a potenciálních dodávkách pro ČR prostřednictvím tohoto přístavu a sítě plynovodů z Polska,“ řekl polský prezident Duda.

„Přímé napojení na polské terminály na zkapalněný zemní plyn nám umožní zajistit dodávky plynu na naše území od jiných než ruských dodavatelů. Toto propojení navíc umožní snížit náklady za dodávky plynu, a tudíž i konečnou cenu pro spotřebitele,“ prohlásil už dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a plánu plynovodu Stork II, který by v budoucnu mohl do Česka každoročně dopravovat až sedm miliard kubíků plynu, více než čtyři pětiny domácí spotřeby.

Česko a Polsko patří mezi ty evropské země, které prosazují co největší pomoc Ukrajině napadené Putinovým Ruskem, a i proto jsou podle obou prezidentů vzájemné vztahy nejlepší za dlouhou dobu. „Je to jistě způsobeno i válkou na Ukrajině. Uvědomili jsme si, jaká je cena spolupráce s přáteli a spojenci,“ prohlásil Petr Pavel.

„Poválečná obnova Ukrajiny bude příležitost pro ekonomiky obou zemí,“ řekl také ve Varšavě český prezident.

Prezident Duda označil Česko a Polsko za advokáty Ukrajiny

Polský prezident Duda mluvil o tom, že Ukrajina by v budoucnu měla být v budoucnu součástí Evropské unie i NATO. „Měli bychom se snažit působit tímto směrem,“ řekl Duda, který Česko a Polsko označil za advokáty Ukrajiny.

„Hovořili jsme i o přeshraniční spolupráci, také o budování dopravních spojení mezi našimi zeměmi,“ řekl také Duda, který Petra Pavla přijal ve Varšavě s tradičními vojenskými poctami. Zmínil, že dobudování dopravního spojení prostřednictvím české D11 a polské S3 by vytvořilo důležitou spojnici obou zemí, usnadnilo Čechům návštěvy Baltského moře a pomohlo i obchodu.

Do Polska jako druhé země zamířil Pavel i kvůli slovům Babiše v kampani před volbou na Hrad

Cestu do Polska si Pavel naplánoval jako druhou kvůli vyjádření jeho soupeře v prezidentské volbě Andreje Babiše v kampani. Odpovídal v debatě v ČT na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí vojáky.

„Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ řekl. Později svá slova korigoval. „Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce,“ dodal Babiš.

Návštěva Polska je jeho druhou zahraniční cestou po inauguraci z minulého týdne. Na první byl v pondělí a v úterý na Slovensku.

S polským prezidentem Andrzejem Dudou se Petr Pavel potkal už v únoru ještě před svou inaugurací na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

„Vztahy s polskými přáteli mají velkou váhu, o to víc v dnešních těžkých časech, kdy společně musíme pomoci i s řešením problémů za našimi hranicemi. Těším se na spolupráci a brzké setkání ve Varšavě,“ uvedl v Mnichově Petr Pavel.

Odpoledne Petr Pavel položil věnec u hrobu neznámého vojína a poobědval s předsedkyní Sejmu Elžbietou Witekovou. Jednal i s předsedou polského Senátu Tomaszem Grodzkim. Setkal se i s krajany u české ambasády na náměstí Václava Havla.

Pavel zamíří i do překladiště vojenské pomoci západních zemí Ukrajině

V pátek se Petr Pavel sejde s premiérem Mateuszem Morawieckim a navštíví Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex.

Poté přeletí na letiště Rzeszów. To od počátku války na Ukrajině slouží jako překladiště pro vojenskou pomoc, kterou zemi poskytují západní země.

První dáma Eva Pavlová má částečně po oba dny vlastní program. Ve čtvrtek si například s Kornhauserovou-Dudovou prohlédla Královský hrad.

V pátek manželka českého prezidenta navštíví staré město. V Rzeszówě si prohlédne Medevac Hub Jasionka pro pacienty evakuované z Ukrajiny. Podívá se i do centra pomoci uprchlíkům, který zřídil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Autor: Josef Kopecký
  • Vybrali jsme pro Vás