Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident daroval krev. Nejjednodušší způsob, jak zachránit život, vyzval ostatní

Prezident Petr Pavel daroval krev. (14. června 2024) foto: X Petr Pavel

Prezident Petr Pavel v pátek daroval krev a apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili totéž. Na Hradě při setkání s oceněnými dárci krve a zástupci Českého červeného kříže (ČČK), který je oceňuje, připomněl, že krev jednoho dárce může pomoci až třem lidem. Setkání se účastnila i jeho manželka Eva.
  19:48

„Darování krve je nejjednodušší způsob, jak někomu zachránit život. Jsem proto moc rád, že se dnes, na Světový den dárců krve, do darování zapojili i naši zaměstnanci,“ uvedl prezident na síti X.

„Připomínáme si, jak důležité je dávat krev, alespoň všichni ti, kteří mohou, protože je potřeba tato životadárná tekutina při téměř všech důležitých výkonech, které se v nemocnicích odehrávají. Nejenom při operacích, úrazech, v porodnicích, pro předčasně narozené děti, ale mnoho dalších,“ řekl prezident. Darování krve označil za „krásný příklad anonymní solidarity“.

Chodíte darovat krev?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 21. června 2024. Anketa je uzavřena.

Ano454
Ne282

V současné době krev pravidelně daruje asi 220 000 lidí, každý rok přibude kolem 30 000 nových. Podle odborníků by pro dostatečné zásobování nemocnic krví bylo třeba aspoň 300 000 pravidelných dárců a k pokrytí úbytku daného věkem či nemocemi asi o 5 000 nových dárců ročně víc.

Prezident ČČK Marek Jukl ocenil, že prezident přijal dárce krve a zástupce červeného kříže. „Věřím, že to přispěje ke zviditelnění problematiky dárcovství krve a potřeby darovat krev ve veřejnosti,“ řekl při setkání. Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání a bonusy jim nabízí také zdravotní pojišťovny.

Ke zvýšení počtu dárců by mohla přispět nová metodika, kterou s platností od července připravilo ministerstvo zdravotnictví. Ta zmírňuje podmínky pro muže mající sex s muži. Zatímco dosud nesměli darovat, pokud měli sex v posledních šesti měsících, nově půjde o čtyři měsíce a anální styk s novým partnerem. Dřívější opatření komunita LGBT+ kritizovala jako diskriminační, ministerstvo argumentovalo vyšším rizikem přenosu HIV mezi muži majícími sex s muži.

Mezi další důvody, proč by lidé neměli krev darovat, patří například cestování do zemí s vyšším výskytem některých infekčních nemocí, váha nižší než 50 kilogramů, užívání některých léků nebo prodělání některých nemocí v minulosti. Před odběrem je krev dárce vyšetřena včetně testu na HIV a lékař posoudí i další výsledky vyšetření.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!