„Zjistil jsem, že co se týče situace v krajích, které nazýváme strukturálně postiženými, tedy Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského, není regionální vnímání úplně správné. Situace se místo od místa výrazně liší, přestože některé problémy mají společné rysy. Jejich řešení bude vyžadovat mnohem více individuální a decentralizovaný přístup, než je tomu dosud,“ řekl prezident Petr Pavel na závěr své návštěvy v Moravskoslezském kraji.
Na závěrečném brífinku Pavel uvedl, že Moravskoslezský kraj je podle něj z hlediska přeměny nejdál ze zmíněných tří krajů.
„Je tady mnoho věcí, které mohou sloužit jako velice pozitivní a inspirativní příklad pro ostatní. Jedním z těchto příkladů je společenská zodpovědnost firem k městům a k regionu. Mohl bych jmenovat například Třinecké železárny nebo automobilku Hyundai v Nošovicích, které se podílí na kvalitě života ve městech,“ sdělil Petr Pavel.
Podle něj však stále existuje mnoho problémů, které se současným přístupem řešit nelze a kumulují se například v oblasti Karviné a Orlové. „Nastavení sociální politiky a sociálních dávek, odebrání pravomocí pracovat s tímto nástrojem od obcí směrem do centra, tady vytváří mnohem více problémů než ve velkých městech. Bez zásahů zvenčí je místní samosprávy nejsou schopné řešit,“ konstatoval prezident.
V důsledku toho podle něj dochází k odlivu především mladých lidí z kraje. „Struktura obyvatelstva se mění takovým způsobem, který moc perspektivy nedává. Je proto potřeba zásah státu a pomoc zvenčí. Nesmíme dopustit situaci, kdy budou některá města na chvostu a nebudou mít šanci se z této pozice vymanit,“ dodal Pavel s tím, že by to narušilo soudržnost a vytvořilo pnutí ve společnosti.
Nyní chce hlava státu analyzovat návštěvy všech tří krajů. Na setkání s premiérem Petrem Fialou probere jeho pohled na regionální problematiku a výsledky výjezdního zasedání vlády, které se koná dnes v Jeseníku.
„Dáme to nějak dohromady a přijdeme s návrhem konkrétních kroků, na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v problémech, které sami řešit nemohou,“ doplnil na závěr prezident Pavel.
Hned ráno prezident sfáral do Dolu Darkov
Druhý den návštěvy prezidenta v kraji ve středu ráno odstartoval sfáráním do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch.
Pro prezidenta bylo sfárání do dolu splněním dávného snu. „Byla to trocha nostalgie, trocha touhy po poznání. Není tak snadné dostat se pod zem,“ komentoval své první fárání prezident.
Pro cestu do dolu měl i svůj osobní důvod. „Můj dědeček kdysi pracoval jako důlní tesař, daleko odtud v Malých Svatoňovicích, a mně to tehdy připadalo jako hrozně velká romantika. A jsem rád, že jsem měl možnost vidět tu uzavírací fázi dolu, i když chápu, že pro hodně z vás to je asi smutné,“ řekl na schůzce s několika desítkami zaměstnanců Diama po vyfárání.
„Petr Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který sfáral do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru,“ uvedla mluvčí Diama Jana Dronská. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov.
Horníci se hlavy státu ptali na dojmy, energetickou koncepci státu, přechod na euro.
„Může se stát, že některé vlády budou přechod na euro odkládat tak dlouho, až bude skoro pozdě. Nemáme euro, jsme ve druhé lize. My do první ligy patříme. Slováci si to také pochvalují. V rozumném čase bychom to měli udělat taky. Ne hned, když je tak vysoká inflace, ale co nejdříve,“ sdělil prezident.
Mezi další palčivé otázky důlních zaměstnanců patřily i důchody. „Předčasné odchody do důchodu dostaly stát do současných obtíží, ale třeba u horníků to smysl dává, na důchody by se mělo hledět individuálně,“ konstatoval Pavel.
S karvinským primátorem Janem Wolfem se prezident Pavel setkal krátce před polednem. Po obědě se přesunul z fryštátského zámku do infocentra a prošel přes náměstí, kde se pozdravil přibližně se stovkou lidí, kteří na něj čekali. Od 13 hodin jeho program pokračuje debatou se zástupci iniciativy Dokořán a dalšími občansky aktivními lidmi z Karvinska. Ve 14:20 prezident promluví na brífinku pro média.
V úterý Pavel dorazil do Ostravy krátce před polednem, přivítal ho hejtman Ivo Vondrák, od kterého dostal darem mimo jiné motorkářské hodinky.
Prezident vývoj v kraji ocenil. „Z hlediska transformace od těžkého průmyslu si Moravskoslezský kraj vede nadmíru dobře. V řadě případů může být inspirativní i pro kraje, které strukturálně postiženými nenazýváme,“ uvedl Petr Pavel v úterý. Ocenil nadšení a pozitivní přístup, aktivní hledání inovativních řešení a prosazování projektů i přes případné těžkosti.
Inaugurace prezidenta Petra Pavla |
Neopomněl ale ani přetrvávající odliv především mladých lidí. „Který vlastně nekoresponduje s tím, jak se vyvíjí ostatní parametry kvality života tady v regionu. A naznačuje, že může jít ve větší míře o setrvačnost nebo nějaké představy, že jinde je to výrazně lepší, přitom zrovna Moravskoslezský kraj nabízí řadu příležitostí především pro mladé lidi, aby tady našli uplatnění,“ poznamenal.
Prezident se také sešel se studenty Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a zamířil i do továrny Hyundai v Nošovicích. Prohlédl si i nově otevřený kampus Ostravské univerzity na Černé louce. Jeho manželka navštívila Domov pro seniory Kamenec v Ostravě.
Večer se Pavel setkal s ostravským primátorem Macurou a program zakončil debatou s občany v Multifunkční hale GONG v Dolních Vítkovicích.