Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přálo počasí, řekl prezident Pavel. Do Bavorska přijel z Česka na motorce

Česko

  10:30aktualizováno  16:25
Prezident Petr Pavel v bavorském Selbu v pátek s tamějším premiérem Markusem Söderem zahájil Bavorsko-české týdny přátelství. Hlava státu sem přijela na motorce. Hostem byl i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, tomu Pavel poděkoval za zlepšení v česko-německých vztazích. Podle české hlavy státu jsou nejlepší za poslední dobu.

Pavel dojel do Selbu na motorce po jedenácté hodině. Doprovázeli ho dva členové ochranky, také na motorkách. Po příjezdu novinářům řekl, že cesta, která částečně vedla také přes Sasko, byla výborná a přálo i počasí. První dáma Eva Pavlová jela autem. Prezident bude jednat s bavorským premiérem, v programu má i návštěvu výstavy porcelánu s názvem Luxus, wellness, porcelán – den v českých lázních.

Před bývalou porcelánku, dnes muzeum porcelánu Porzellanikon u Selbu, přijel Pavel s několikaminutovým předstihem proti plánovanému programu. V šedivé motorkářské kombinéze s českou vlaječkou seděl v sedle své motorky značky BMW. Příjezd prezidenta na motocyklu byl atrakcí i pro hosty společného setkání, které se v restauraci v Porzellanikon konalo na počátku Pavlovy návštěvy.

„Jeli jsme kousek i přes Sasko. V Kraslicích jsme se stavili na pumpě a každý se s námi fotil,“ popsal cestu Pavel. Do německého Selbu přijel ze svého domova v obci Černouček na Litoměřicku.

Český prezident Petr Pavel přijel na motorce do bavorského města Selb k...
Český prezident Petr Pavel přijel na motorce do bavorského města Selb k...

Kromě bavorského premiéra a českého prezidenta se pátečního slavnostního zahájení účastnili i další významní hosté z regionu, například bavorská ministryně pro evropské záležitosti Melanie Humlová, starosta Selbu Ulrich Pötzsch či zástupci Karlovarského kraje a měst na české straně hranice.

Söder přivítal českého prezidenta před místním divadlem, následoval podpis do knihy hostů bavorské vlády a do zlaté knihy města Selb. „Máme velkou radost z první oficiální návštěvy státního prezidenta z České republiky v Bavorsku po více než 20 letech,“ napsal na Twitteru Söder.

Oba politici spolu následně jednali. Pavel by mimo jiné rád podpořil i lepší dopravní propojení obou regionů, které by podle něj pomohlo Bavorsku i české ekonomice. Stejné téma zmínil ve svém projevu i Söder, který řekl, že zatímco severojižní spojení napříč Bavorskem je dobré, stále chybí spojení ze západu na východ. To by mohlo být podstatné i pro českou stranu. Například na železnici je elektrifikace na české straně až do Chebu, za hranicemi ale zatím nepokračuje.

Podobně i silniční napojení na Německo z Karlovarského kraje je zatím nedokončené. Dálnice D6 končí u Chebu a ačkoli na německou dálnici A9 je to jen pár desítek kilometrů, na německé straně zatím chybí zájem rozšířit vozovku od Chebu k dálnici A9.

Poté Pavel společně s bavorským premiérem oficiálně Bavorsko-české týdny přátelství zahájil.

Prezident děkoval Posseltovi

Hostem zahájení byl také Posselt byl také předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. Tomu prezident Pavel poděkoval za zlepšení v česko-německých vztazích. Podle české hlavy státu jsou nejlepší za poslední dobu a dávají i základ pro další spolupráci. V projevu Pavel mimo jiné zmínil, že je potřeba spíše spolupracovat na řešení problémů migrace, než se zabývat myšlenkou na opětovné uzavření hranic.

„Vítám posun v Sudetoněmeckém krajanském sdružení a chtěl bych poděkovat Berndu Posseltovi, opravdu si toho vážím,“ řekl Pavel. Posselt byl také jedním z hostů zahájení týdnů bavorsko-českého přátelství.

Pavel se dotknul i současné situace Evropy po ruské invazi na Ukrajinu. Řekl, že při všech setkáních s představiteli evropských zemí se je snaží přesvědčit, že pomoc bojující Ukrajině je také bojem za udržení evropských hodnot. „Proto naléhám na všechny partnery, aby udrželi podporu a pomohli nejen uprchlíkům, ale podpořili Ukrajinu i v boji. Pokud by prohrála Ukrajina, prohráli jsme svým způsobem my všichni,“ řekl Pavel. Hosté jeho slova pak ocenili dlouhým potleskem.

Přeshraniční festival potrvá od 19. května do 6. srpna a je plný akcí, včetně netradičních. Budou se týkat sportu, přinesou hudební vystoupení, open air festival Dancing friends, uměleckou světelnou a videoinstalaci, poznávací zájezdy přes hranice nebo třeba společné dny udržitelnosti. Festival se zaměří také na různé aspekty přeshraničních vztahů; kromě jiného na světlo, přírodu, vodu, Evropu, jazyk a historii, kuchyni a umění a design. Společnou vizí je, aby celý bavorsko-český příhraniční region vytvářel společný prostor pro budoucnost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!