Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Problémy kraje nelze řešit bez vysoké školy, řekl Pavel v Mariánských Lázních

Česko

  8:03aktualizováno  17:19
Vláda musí vyjádřit vůli zřídit v Karlovarském kraji vysokou školu, bez ní nelze problémy regionu řešit, uvedl v Mariánských Lázních na závěr své pondělní návštěvy regionu prezident Petr Pavel. Že by měla být veřejná je podle něho zřejmé, protože placená soukromá škola by v kraji s velkými sociálními problémy nedávala smysl. Zdůraznil, že hejtmanství je v této otázce iniciativní dost a teď je řada na ministerstvu školství, potažmo vládě.

„Je důležité aby zaznělo, že vláda chce, aby vysoká škola v kraji vznikla. Je na ni navázáno mnoho dalšího, například výzkum, věda, firmy s vyšší přidanou hodnotou, a také zájem mladých lidí v regionu zůstávat,“ řekl prezident.

„To případné politické rozhodnutí o vytvoření veřejné vysoké školy potom zprůchodní vše, o co se snažíme poslední dva roky,“ konstatoval v reakci na prezidentova slova hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Na mysli měl veškeré související procesy a otázku financování. „Potom už by skutečně bylo možné hledat konkrétní řešení,“ zdůraznil.

Prezident se zástupci měst, kraje a organizací hovořil také o sociálních problémech, které region trápí. Zmínil například špatnou dostupnost sociálního bydlení, vliv exekucí či předčasné odchody žáků ze základních a středních škol. „Na problémy chudoby musíme nahlížet komplexně, vzít do úvahy všechny faktory, které k tomu vedou, a řešit je pokud možno zároveň a vyváženě,“ uvedl Pavel.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) při návštěvě Karlovarského kraje koncem letošního května uvedl, že by v kraji mohla vzniknout vysoká škola zaměřená na výuku v regionálně potřebných oborech. Mohly by se na ní podílet veřejné instituce, jako například kraj, ale i soukromé firmy.

Podle Beka by to byla vhodná forma, jak do Karlovarského kraje dostat vysokoškolské vzdělání. Zároveň ale chce podpořit i snahu spolupracovat s univerzitami v okolních regionech na vzniku poboček škol přímo v Karlovarském kraji.

Návštěva začala v sídle kraje

V sídle Karlovarského kraje ráno po příjezdu jednal prezident s hejtmanem Kulhánkem, radními a zastupiteli kraje také o oblastech zdravotnictví, školství, dopravní infrastruktury, nebo projektu výstavby komplexního onkologického centra.

Další diskuse s odborníky byla na pořadu v Kraslicích a Mariánských Lázních, kde bylo tématem opět vzdělávání, tentokrát ale právě s důrazem na veřejnou vysokou školu v regionu.

V neděli se setkal s občany

Přestože hlavní a jediný den návštěvy Petra Pavla v Karlovarském kraji je pondělí, formálně jde o dvoudenní výjezd. Pondělnímu programu totiž už v neděli večer předcházelo setkání s občany na debatě v karlovarském Grandhotelu Ambassador Národní Dům.

V nedělní diskusi mimo jiné zaznělo, že by prezident podpořil přerozdělování daní ve prospěch postižených regionů. „Je to myšlenka, která mě v té diskusi zaujala, rád bych ji s panem prezidentem na našem společném setkání nebo na obědě více rozebral. Je to možná cesta. Je tam ovšem hodně předpokladů, které by musely být naplněny, například solidarita silnějších regionů s těmi slabšími,“ uvedl hejtman v pondělí.

Karlovarský kraj byl loni úplně prvním regionem, kam prezident po svém zvolení na oficiální výjezd zavítal. Dvoudenní návštěvu zde absolvoval v únoru 2023 ještě před svojí inaugurací. Pavel se setkal se zástupci obcí, s lidmi debatoval jen minimálně. Na slavnostním buly ho pak vypískali fanoušci hokejového týmu HC Energie Karlovy Vary. Podruhé si region vybral jako svůj cíl 4. září 2023, kdy přijel zahájit školní rok do Bukovan na Sokolovsku a Sadova na Karlovarsku.

Do dalších regionů se chystá až na podzim

Letos koncem května při návštěvě Pardubického kraje, kterou uzavřel první kolo cest po všech českých regionech, prezident slíbil zopakovat předinaugurační návštěvy Karlovarského a Ústeckého kraje. Do severních Čech se vydal minulý týden. Podle stejného scénáře čtvrtečnímu programu přecházela ve středu večerní debata s občany v ústeckém kulturním domě. Zde mimo jiné vysvětlil, co mu brání v udělení státního vyznamenání bratřím Mašínům.

Ve čtvrtek v hlavní den návštěvy po jednání s představiteli Ústeckého kraje odjel do Litvínova, konkrétně na sídliště Janov, což je největší sociálně vyloučená lokalita v Česku. A právě o vyloučených lokalitách tam pak zhruba dvě hodiny jednal.

Prezident se po skončení návštěv regionů chce věnovat souhrnu a analýze témat všech cest, v létě by se mohlo uskutečnit několik kulatých stolů. Další cesty do krajů budou následovat případně až po podzimních volbách.

20. června 2024

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...