Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel ve středu na Hradě přivítá prezidenta Pellegriniho. Symbol usmíření, zní

Prezident Petr Pavel po jednání o důchodové reformě s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou foto: Radek Vebr, MAFRA

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě ve středu přivítá nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Česko tak bude první jeho zahraniční návštěvou. Pavel podle Pellegriniho naznačil, že jeho návštěva Česka ve funkci hlavy státu by mohla být symbolem usmíření mezi oběma zeměmi po březnovém rozhodnutí českého kabinetu přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem.
  14:13

Prezident Pavel přijme slovenského prezidenta ve středu 26. června, a to konkrétně v 10:00.

Pellegrini, který se prezidentského úřadu ujal v sobotu, v nědělním diskusním pořadu veřejnoprávní slovenské stanice RTVS uvedl, že se s Pavlem setkal ještě jako předseda slovenské sněmovny a hovořil s ním telefonicky po květnovém atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Praha a Bratislava se liší v názorech

„Sám naznačil, že bude velmi rád, pokud naše návštěva bude takovým symbolem možná rovněž smíření mezi Čechy a Slováky po tom incidentu mezi dvěma vládami. Abychom oba jako prezidenti vyslali signál do společnosti, že se musíme vzájemně tolerovat, že musíme udělat všechno pro to, abychom ono pnutí, které je přítomné i v české společnosti, uklidňovali,“ řekl Pellegrini.

Praha a Bratislava se liší v názorech na válku na Ukrajině. Nyní již bývalý předseda slovenské vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini během prezidentské kampaně obhajoval rozhodnutí kabinetu slovenského premiéra Roberta Fica zastavit ze státních zásob vojenskou pomoc Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi.

Vymezil se také proti samotnému rozhodnutí českého kabinetu přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. V souvislosti s válkou na Ukrajině Pellegrini v minulosti tvrdil, že Pavel by rád bojoval.

Autor: