Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo uváděl tiskovou konferenci Pavla? Novou mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička Řeháková

Česko

  16:31aktualizováno  21:37
Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený prezident Petr Pavel za svou mluvčí zvolil bývalou redaktorku Hospodářských novin Markétu Řehákovou, která v prezidentské kampani byla manažerkou komunikace.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Pavlova mluvčí na sebe výrazně upoutala pozornost živelným projevem při oznámení výsledků 2. kola prezidentských voleb, když ohlašovala příchod nově zvoleného prezidenta na tiskovou konferenci.

Reakce na její divoké vystupování se na sociálních sítích shodovaly: Nebyly příliš důstojné k situaci. Naopak nově zvolený prezident Petr Pavel se za svou mluvčí v rozhovoru pro ČT postavil. „Její nominace na post šéfky tiskového odboru prezidenta platí,“ řekl v prvním velkém rozhovoru v Národním muzeu.

Kdo tedy je mluvčí nově zvoleného prezidenta? Markéta Řeháková od roku 2017 pracovala v mediálním domě Economia, kde se z juniorní pozice dostala až na pozici redaktorky Hospodářských novin. V nich se zabývala především evropskými, bezpečnostními a politickými tématy.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Za rok 2017 byla spolu s kolegou Martinem Ťopkem dokonce nominována na Novinářskou cenu, a to v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za články věnující se zajišťovacím příkazům.

V roli bezpečnostní analytičky

V říjnu před dvěma lety poté odešla do společnosti Semantic Visions, která se specializuje na monitorování bezpečnostních hrozeb. Ve firmě působila jako bezpečnostní analytička specializující se na boj proti dezinformacím a ruské propagandě.

V loňském rozhovoru pro Ekonom například uvedla, že bez zkušeností ze špičkové univerzity ve Velké Británii, kde získala magisterský titul, by se k této práci nedostala, neboť klienty firmy jsou zahraniční vlády i nadnárodní firmy.

V roce 2020 dostudovala magisterský obor Global Cooperation and Security (globální spolupráce a bezpečnost) na Univerzitě v Birminghamu. V Česku na Masarykově univerzitě v Brně vystudovala bakalářský dvojobor žurnalistika & evropská studia.

Komunikovala za Pavlovu iniciativu

„Jako novinářka jsem jezdila do Bruselu, takže mi bylo blízké prostředí diplomacie a evropských institucí. Postupně jsem také propadla tématu bezpečnosti a otázkám spojených s NATO. Do budoucna je mým cílem získat tam práci jako bezpečnostní analytička,“ doplnila Řeháková v rozhovoru Ekonom.

Pozici bezpečnostní analytičky nakonec po zhruba půl roce opustila. V květnu 2022 pak nastoupila do iniciativy Spolu silnější, kde zastávala funkci manažerky komunikace. Danou iniciativu založil právě Petr Pavel, a to již na jaře 2020. Cílem iniciativy bylo pomáhat lidem, kteří v první linii bojovali s covidem.

Potom, kdy Pavel oficiálně oznámil kandidaturu, se právě Řehková stala manažerkou komunikace kampaně.

Překvapil vás výsledek 2. kola prezidentské volby?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ne9566
Ano796
Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat