21. listopadu 2017 5:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident si v Rusku dopřeje luxusu, bude bydlet v hotelu patřícímu J&T

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 80Diskuse
Miloš Zeman při rozhovoru s Vladimirem Putinem v Kremlu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při rozhovoru s Vladimirem Putinem v Kremlu | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA  Prezident Miloš Zeman v pondělí vyrazil na své týdenní turné po Rusku. A cestu pojal ve velkém stylu, který doplňuje hned několik premiér. Delegace čítající tři desítky úředníků a diplomatů a 150 zástupců firem je vůbec největší od vzniku samostatného Česka v­roce 1993. Co do velikosti je srovnatelná snad jen s první cestou prezidenta Václava Havla do USA v roce 1990. Zatímco Havlova delegace naplnila do posledního místa letoun TU-154M, Zeman cestuje ve větším pohodlí. Směrem na východ s jeho doprovodem odlétly oba vládní airbusy i jeden charterový stroj.

Zeman si navíc v Rusku odbude i jednu premiéru. Ač byl v­ zemi jako prezident dvakrát, vždy jen pracovně. Teprve teď se dočká veškerých oficialit. V úterý ho soukromě přijme jeho hostitel, šéf Kremlu Vladimir Putin. Nikoliv v Moskvě, ale na své „dače“ v ­černomořském letovisku Soči.

Do ruské metropole se Zeman podívá ve středu – mimo jiné ho čeká přijetí u premiéra Dmitrije Medveděva, soukromě se setká i­ s prvním a posledním prezidentem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem.

Zeman, jehož na cestě doprovází i jeho manželka Ivana, si také během ruské pouti užije luxusu.

Dvě noci stráví v Moskvě v­ pětihvězdičkovém hotelu Baltschug Kempinski, který leží těsně za kremelskými zdmi. Noblesní budova z roku 1898, jež nedávno prošla náročnou rekonstrukcí, má přitom významnou českou stopu – Baltschug Kempinski prostřednictvím firmy Best Hotel Properties ovládá česko-slovenská investiční skupina J&T.

Zda jde jen o náhodu, nebo promyšlenou formu podpory českého kapitálu v Rusku, ovšem zjistit nelze. „Každý hotel někomu patří,“ odpověděl LN prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Faktem je, že Zeman nemá problémy česko-ruský byznys podpořit napřímo. V Moskvě i v Jekatěrinburgu, třetím městě, které navštíví na závěr svého ruského turné, český prezident vystoupí na byznysových fórech.

Zbytkova „stáj“

Bude ho přitom doprovázet jeho přítel, předlistopadový velitel tankové divize, dnes významný lobbista Zdeněk Zbytek, který se živí zprostředkováváním ruských kontraktů pro české firmy.

Není náhodou, že mezi firmami, které mají v Rusku podepsat nové smlouvy v hodnotě kolem 20 miliard korun, jsou i mnohé ze Zbytkovy „stáje“. Mimo jiné Brisk Tábor, jenž vyrábí zapalovací svíčky v Toljatti. Nebo Pragoimex, který by měl uzavřít smlouvu s Uralvagonzavodem o­ společné modernizaci českých tramvají ČKD T3 brázdící ulice Jekatěrinburgu.

Očekává se, že hlavním politickým motivem Zemanovy návštěvy Ruska bude kritika sankcí, které na zemi uvalila EU v reakci na okupaci Krymu.

„Jsme proti sankcím, nechci aby se vrátila studená válka a Rusko bylo izolováno,“ prohlásil Zeman minulý týden v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS.

A doplnil, že být u sjednávání zakázek pro české firmy považuje za svůj úkol. „Prezident musí podporovat české exportéry a ­vést dialog se zahraničními investory. Podařilo se mi rozvinout dobré ekonomické vztahy s Čínou. A doufám, že se mi totéž podaří během návštěvy Ruska,“ řekl Zeman ruské agentuře TASS.

  • 80Diskuse