Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Prezident udělil milost Ludmile Polednové. Ta vinu necítí

Česko

  16:14aktualizováno  21:48
PRAHA - Prezident Václav Klaus udělil milost devětaosmdesátileté Ludmile Brožové-Polednové. Komunistická prokurátorka ze zinscenovaného procesu s popravenou Miladou Horákovou měla být ve vězení tři roky.

Ludmila Brožová-Polednová opouští vězení. foto: Luboš PavlíčekČTK

"JUDr. Ludmile Polednové prominul (prezident Klaus) zbytek trestu odnětí svobody uloženého za účast na justiční vraždě JUDr. Milady Horákové v r. 1950. Přihlédl k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu," zdůvodnil milost prezidentův v tiskové zprávě mluvčí Radim Ochvat.

Čtěte více

Ještě večer po 21 hodině opustila Polednová bránu věznice ve Světlé nad Sázavou. Vyzvedli ji její příbuzní z Plzně, kam s nimi také odjela.

Ludmila Brožová-Polednová opouští vězení.

Vinu necítím, těším se na Vánoce, řekla Polednová
Novinářům řekla, že pokud jde o případ Milady Horákové necítí vinu, že se těší na Vánoce a že se chce dožít 90 let.

Její advokát Vladimír Kovář LN řekl, že on o milost nežádal.

Milada Horáková

Právnička a demokratická politička Milada Horáková byla v roce 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti.

Ludmila Brožová-Polednová si odseděla ve vězení rok a tři čtvrtě. Soud ji původně poslal do vězení na šest let, do cely ve věznici ve Světlé nad Sázavou nastoupila v březnu 2009. Během toho si podala několik stížností, zejména kvůli svému zdravotnímu stavu. Všechny ale česká justice zamítla.

Šestiletý trest byl snížen na polovinu
Letos na jaře ji pražský vrchní soud snížil na základě starších prezidentských amnestií šestiletý trest na polovinu.

Spolu s Polednovou dostalo prezidentskou milost dalších 9 lidí

Prezident Václav Klaus udělil milosti deseti lidem, ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody. Kromě Ludmily Brožové-Polednové prominul Klaus zbytek trestu například Zlatě Ryšavé, která zabila svého manžela. Matka čtyř dětí spáchala čin v afektu, muž ji dlouhodobě týral. V době vraždy byla těhotná.

Zbytek trestu prominul kvůli nemoci i např. i Boženě Záhumenské, která si odpykávala trest za padělání a pozměňování peněz, krádež a porušování domovní svobody.

Ludmila Brožová-Polednová opouští vězení.

Sama Polednová svůj podíl na vraždě odmítla. "Já se jen učila. Co jsem mohla vědět o nějaké manipulaci? Jestli u mne byla nějaká vina, tak jen v tom, že jsem bezmezně věřila těm právníkům," uvedla v září 2008 před soudem, který ji poslal do vězení.

Rok 2010 v obrazech

Polednová je dosud jedinou odsouzenou kvůli politickým monstrprocesům z padesátých let minulého století. Narodila se v prosinci 1921 a byla nejstarší vězenkyní v Česku.

Data kolem Ludmily Brožové-Polednové (89)

8. června 1950
Ve vykonstruovaném procesu byla k trestu smrti odsouzena za údajnou velezradu a vyzvědačství někdejší národněsocialistická politička Milada Horáková. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich také k trestu smrti.

30. července 1968
Nejvyšší soud zrušil verdikty nad Horákovou a ostatními. Soud současně uložil prokuratuře, aby věc došetřila a znovu rozhodla. Vzhledem k následnému období takzvané normalizace se prokuratura vrátila k případu až po roce 1989.

29. června 1990
Generální prokurátor ČR zastavil stíhání všech obžalovaných v procesu s Horákovou, a rehabilitoval je tak.

2. května 2007
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) navrhl obžalovat za účast na procesu bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou. Polednová byla jedním ze žalobců v procesu.

27. července 2007
Státní zástupce podal na Brožovou-Polednovou obžalobu ze spolupachatelství na vraždě.

1. listopadu 2007
Městský soud v Praze Brožovou-Polednovou odsoudil k osmi letům nepodmíněně za spolupachatelství na vraždě. Obhajoba se poté odvolala.

4. února 2008
Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a stíhání Brožové-Polednové zastavil kvůli promlčení skutku. Podle vrchního soudu nebyla role bývalé prokurátorky v procesu s Horákovou natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu.

7. března 2008
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podala dovolání k Nejvyššímu soudu (NS).

4. června 2008
NS na rozhodl, že vrchní soud musí kauzu znovu projednat. Podle NS měla Brožová-Polednová aktivní podíl na odsouzení Horákové, proto její čin dosud nemůže být promlčen.

11. srpna 2008
Ústavní soud odmítl stížnost Brožové-Polednové proti pokračování procesu.

9. září 2008
Vrchní soud při odvolacím jednání v Plzni rozhodl, že Brožová-Polednová má jít za účast na justiční vraždě na šest let do věznice.

18. září 2008
Vesecká poslala prezidentu Václavu Klausovi žádost o udělení milosti pro Brožovou-Polednovou; požádala o prominutí uloženého výkonu trestu, ne o vyvinění Polednové. Prezident rozhodl, že Polednovou neomilostní.

Únor 2009
Pražský městský soud zamítl žádost Polednové o šestiměsíční odklad trestu kvůli zdravotnímu stavu.

19. března 2009
Brožová-Polednová nastoupila do plzeňské věznice; koncem března byla umístěna do věznice ve Světlé nad Sázavou. NS zamítl dovolání Brožové-Polednové.

24. dubna 2009
Brožová-Polednová podala ústavní stížnost. Podle jejího advokáta soudní proces provázely procesní chyby. Ústavní soud stížnost v červenci 2009 odmítl.

8. června 2009
Polednová požádala o přerušení výkonu trestu. Podle jejího advokáta vězeňská služba nesplňuje podmínky týkající se péče o nemocné. Krajský soud v Hradci Králové žádost zamítl a verdikt potvrdil v srpnu 2009 i pražský vrchní soud.

24. února 2010
Podle prvoinstančního verdiktu hradeckého krajského soudu by Brožová-Polednová měla být propuštěna z vězení, protože se jí týkají amnestie z let 1953, 1955 a 1990. Každá z nich jí zkracuje trest o dva roky. V březnu pak pražský vrchní soud rozhodl, že se někdejší prokurátorky týkají amnestie z let 1953 a 1990, a trest se tak zkrátil na polovinu. O podmíněné propuštění tak mohla požádat v březnu 2011.

21. prosince 2010
Prezident Václav Klaus udělil Brožové-Polednové milost.

Zdroj: ČTK.

Autoři: , ,