Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident uprchl, Tunisku vládne armáda

Česko

Drama na severu Afriky – Tunisané donutili prezidenta prchnout ze země. V zemi je výjimečný stav

Demonstranti si nakonec vymohli pád prezidenta Zína Abidína bin Alího. Tunisko povede do předčasných voleb premiér Ghannúší.

TUNIS/PRAHA To, co odstartoval loni v listopadu zoufalý čin šestadvacetiletého vysokoškoláka, který se upálil na protest proti tomu, že se neměl jak uživit, přerostlo nakonec v Tunisku v dokonalý převrat. Pouliční demonstrace lidí, kterým došla trpělivost s vládnoucí elitou, přitlačily prezidenta Zína Abidína bin Alího ke zdi a jemu nezbylo než prchnout ze země. Nepomohlo mu ani to, když oznámil, že v dalších volbách v roce 2014 už kandidovat nebude, ani to, když rozpustil vládu a parlament, ba ani vyhlášení výjimečného stavu.

Jen v noci na včerejšek bylo v hlavním městě Tunisu zabito při zásazích policie proti demonstrantům 13 lidí. Včera pak v ulicích operovali vojáci, kteří rovněž obsadili mezinárodní letiště a nechali uzavřít vzdušný prostor.

Úřadu prezidenta se ujal premiér Muhammad Ghannúší, který to lidem oznámil v televizním projevu, v němž o dosavadním prezidentovi řekl, že je „dočasně neschopen vykonávat své povinnosti“. Faktickou moc ovšem drží armáda, a to díky zavedení výjimečného stavu. Konec „tiché dohody“ V Tunisku vyšli zprvu do ulic nezaměstnaní, po tvrdých zásazích policie se k nim ale přidali i ti, kterým vadí, jak vláda cenzuruje tisk, internet a omezuje svobodu vyjadřovat politické názory. Nepokoje se rychle rozšířily z nejchudších koutů země do hlavního města Tunisu. Prezidentovi nepomohlo ani to, když začátkem týdne rozhodl zavřít univerzity a další školy, protože protestní hnutí strhlo hlavně mladé. Při srážkách s policií, která se o demonstrantech vyjadřovala stejně jako prezident jako o „zlodějích a výtržnících“, zahynulo podle neoficiálních údajů několik desítek lidí. A režim ještě přitvrdil vyhlášením už zmiňovaného výjimečného stavu, který zakazuje shromažďování více než tří lidí a zavádí stanné právo. Podle agentury Reuters byli vojáci instruováni, že mohou zahájit palbu bez toho, aby čekali na rozkaz. Podle českého ministerstva zahraničí se v Tunisku nepohybovaly žádné turistické zájezdy z Česka. Země je nicméně i teď v zimě poměrně oblíbenou turistickou destinací. Dokazují to včerejší agenturní zprávy o tom, jak turisty stahovaly britské i německé cestovní kanceláře. Prezident Zín Abidín bin Alí, který byl u moci už třiadvacet let, dělal všechno pro to, aby se o zemi mluvilo jako o ukázkovém příkladu ekonomické stability, hlavně pak aby nic nenarušilo image jednoho z turistických rájů. Tunisko je ale ve skutečnosti země se spoustou pečlivě skrývaných tajemství. „Vláda prezentuje zemi navenek jako demokratickou, ale každý ví, že je to ve skutečnosti jen hra na demokracii,“ řekl před časem francouzskému deníku Le Monde exulant Moncef Marzúkí. „Taky o Tunisku rozhlašuje, jaký je to ekonomický zázrak, ale každý přitom ví, že se země potýká se spoustou problémů, s nezaměstnaností a chudobou...“ Nejnovějšími událostmi v zemi se naplnila předpověď některých analytiků, kteří prorokovali, že jsme svědky konce jakési tiché dohody, která v zemi vládne desítky let. Její obsah je jednoduchý – výměnou za příslib sice pomalého, ale trvalého růstu životní úrovně Tunisané akceptovali korupční praktiky vládnoucí elity, která jim současně odepřela některá jejich práva.

Premiér Ghannúší včera slíbil, že zemi povede jen do předčasných voleb, jejichž termín předtím stanovil sám prezident – měly by se uskutečnit do půl roku. Co se samotného prezidenta týče, spekulovalo se o jeho příletu do Paříže. Včera večer pak přišla soukromá televizní stanice Nessma s tím, že bylo zatčeno hned několik prezidentových příbuzných v čele s jeho zetěm, prominentním byznysmenem Sakírem Makerim.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...