Nejvyšší ocenění, Řád bílého lva 1. třídy, převzal ve Vladislavském sále Pražského hradu plukovník Jiří Zenáhlík, který se jako člen americké armády účastnil invaze do Normandie. Působil v odboji, v roce 1952 byl odsouzen na doživotí. Po 12 letech byl propuštěn na svobodu.
Medaile za hrdinství obdrželi tři vojáci, kteří bez ohledu na vlastní
ohrožení zachránili lidské životy při misích v Afghánistánu. Nadporučík Tomáš Krampla, ač po napadení skupiny zraněn střepinami granátu, dál vedl palbu. Praporčík Petr Králík poskytl rychlou zdravotnickou pomoc dvěma těžce zraněným britským vojákům ze společné hlídky českých a britských vojáků, na niž zaútočil nepřítel za pomoci nástražného výbušného zařízení.
Praporčík Zdeněk Lhota s nasazením života přispěl k záchraně osádky vozidla, které najelo na nástražné zařízení.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka druhé třídy propůjčil prezident Jakubu Blackému, který byl v roce 1954 odsouzen za účast v protikomunistickém odboji. Po roce 1989 své úspory i odškodnění věnoval na dobročinnost.
Stejné vyznamenání dnes převzali bojovníci proti totalitnímu režimu Josef Lesák, Bohuslav Bubeník, Josef Grosman a František Wiendl a rovněž katolický biskup Jan Graubner, který inicioval vznik Tříkrálové sbírky.
Prezident dnes udělil také 18 medailí za zásluhy. Medaili prvního stupně obdržel děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy profesor Ludvík Armbruster, in memoriam prozaik a dramatik Adolf Branald, legendární sportovec a žokej českých dostihových dějin Karel Havelka a legenda českého fotbalu Antonín Panenka.
Medaili druhého stupně dostal animátor a režisér profesor Břetislav Pojar, malíř a výtvarník Pavel Brázda, akademický malíř Jaroslav Šerých, světově proslulá slovenská sopranistka s českým občanstvím Gabriela Beňačková, přední český imunolog profesor Ivo Hána, předseda Akademie věd ČR profesor Václav Pačes, tvůrce prvního stroje na výrobu materiálu z nanovláken profesor Oldřich Jirsák, historik Karel Kaplan, specialista na české dějiny
pozdního středověku a raného novověku profesor Josef Petráň a Marta Kottová, která byla internována v době druhé světové války v několika koncentračních táborech.
Medaile za zásluhy třetího stupně předala hlava státu bývalé hlavní sestře ministerstva zdravotnictví a člence prezidia České asociace sester Jindřišce Pavlicové, obnoviteli tradice výroby klavírů značky Petrof Janu Petrofovi, autorovi řady patentů a autorských osvědčení v oblasti vodohospodářských staveb, malých vodních elektráren a speciálních plavidel Josefu Podzimkovi a přední české architektce profesorce Aleně Šrámkové.
Prezident vyznamenal 28 osobností
PRAHA -
Prezident Václav Klaus dnes u příležitosti státního svátku vyznamenal 28 osobností. Ocenění převzali například válečný veterán
Jiří Zenáhlík, legenda českého fotbalu Antonín Panenka, sopranistka
Gabriela Beňačková, animátor a režisér Břetislav Pojar či tvůrce prvního stroje na výrobu materiálu z nanovláken profesor Oldřich Jirsák. In memoriam byl vyznamenán spisovatel Adolf Branald.
Prezident Václav Klaus předal 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu při příležitosti státního svátku Řád Bílého lva 1. třídy plk. v. v. Jiřímu Zenáhlíkovi. foto: Michal Doležal, ČTK
Rusko vysílá jaderný signál Západu, varuje ruský expert. Zdrženlivost Moskvy prý není neomezená
Renta pro manželku prezidenta je ukázkou dvojího metru vlády. Rozdává peníze podle sympatií?
Masy lidí místo granátů. Je Moskva po Vuhledaru tak silná, že řešením bude jen příměří za cenu územních ústupků?
Vyhrajte parní generátor Tefal Pro Express Vision v hodnotě 10 999 Kč
Máme pro vás skvělou zprávu! Pokud sníte o jednoduchém žehlení, máte šanci vyhrát parní generátor Tefal Pro Express Vision v hodnotě 10 999 Kč....