Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když Rusko použije jaderné zbraně, měla by být i vojenská reakce, řekl Zeman

Česko

  10:48aktualizováno  13:18
Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přivítal katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního. Obě hlavy státu jednoznačně odsoudily ruskou agresi na Ukrajině. „Jsme ve vážném riziku nukleární hrozby kvůli konflitku na Ukrajině. Evropské státy a nejen ony by měly reagovat razantní vojenskou odpovědí,“ řekl po schůzce státníků Zeman.

„Před ní (vojenskou odpovědí, pozn. red.) by státy měly vyslat jasné varování, že pokud Rusové na Ukrajině jaderné zbraně použijí, bude reakce nejen diplomatická, ale i vojenská a se všemi důsledky, které to může mít,“ dodal Zeman.

Podle katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního vždy Katar apeluje na diplomacii při řešení sporů. „Každý konflikt se musí vyřešit jednáním u stolu,“ sdělil po schůzce se Zemanem emír.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci září současně s oznámením částečné mobilizace totiž pohrozil použitím jaderného arzenálu. Obvinil tehdy v projevu Západ z „jaderného vydírání“ a pohrozil ruskou reakcí.

Katarský emír přijel na první hradní nádvoří v 10:30. Se Zemanem se setkal u Brány gigantů u vstupu do Hradu.

Následovalo slavnostní uvítání s vojenskými poctami, během kterého zazněly národní hymny a konala se vojenská přehlídka čestné jednotky Hradní stráže. Zeman během uvítání emírovi představil členy národní delegace, ve které jsou mimo jiné ministři průmyslu Jozef Síkela (za STAN), financí Zbyněk Stanjura a dopravy Martin Kupka (oba ODS).

Politici se na Pražském hradě zúčastnili soukromého jednání, během kterého podepsali dohodu o ekonomické spolupráci a dohodu o ochraně investic, kterou nyní musí schválit ještě Evropská komise.

Tématem středeční schůzky byl i katarský plyn. Státníci hovořili o možnostech přepravy zemního plynu z Kataru a o časovém rámci, řekl prezidentův kancléř Mynář. Dohoda by měla být co nejdříve.

Blízkovýchodní země je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě a vlastní i zásoby plynu ve Spojených státech. Zájem o spolupráci s Katarem tak v Evropě zásadně stoupl po prohloubení energetické krize.

Katarským cílem v následujících měsících je podle Tamima bin Hamada Sáního otevření velvyslanectví v České republice. Česko svou ambasádu totiž v katarském hlavním městě Dauhá otevřelo již minulý měsíc.

Po společném obědě politiků ve Vladislavském sále se katarský emír setkal i s českým premiérem Petrem Fialou a dalšími zástupci vlády, a to v Kramářově vile. Tématem setkání byla především další spolupráce mezi Českem a Katarem.

„S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci ČR a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání, investic a energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice hledá Česká republika především spolehlivé dodavatele LNG (zkapalněného zemního plynu),“ uvedl předseda vlády na svém Twitteru.

Přítomen byl mimo jiné ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Pracovní den emírovi ukončí večeře s českými podnikateli opět ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

Ministr dopravy Kupka by chtěl setkání s emírem využít pro jednání o možném posílení leteckých linek z katarského Dauhá do Prahy, prohloubení spolupráce při vývoji kosmických technologií nebo zapojení katarských investorů do výstavby tuzemské dopravní infrastruktury.

Vládce Kataru do Česka přijel na historicky první oficiální návštěvu. Doprovází ho početná delegace, ve které by měli být například šéf jeho kanceláře, který patří mezi vlivné postavy Kataru, ministr zahraničí nebo výkonný ředitel katarského investičního fondu. Kromě setkání s českými představiteli má emír v plánu i několik bilaterálních jednání s účastníky čtvrtečního Evropského politického společenství.

Autoři: , ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat