Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obdivoval jsem její statečnost, napsal Zeman o Thatcherové

Česko

  14:30
Prezident Miloš Zeman odeslal k úmrtí Margaret Thatcherové do Británie soustrastný telegram. Britskému premiérovi Davidu Cameronovi napsal, že bývalá premiérka jistě vstoupí do galerie skvělých britských politiků jako jedna z nejvýznamnějších postav.

Miloš Zeman foto: ČTK

„Dovolte mi, abych Vaším prostřednictvím vyjádřil britskému lidu hlubokou soustrast s úmrtím baronky Margaret Thatcherové,“ uvedl Zeman v telegramu, který zveřejnil web Hradu. „Byl to člověk, který byl respektován i svými názorovými odpůrci a jeho myšlenky byly pro mnohé z nás inspirací,“ uvedl Zeman.

„Chtěl bych vyjádřit i obdiv k její statečnosti v době, kdy odvaha nebyla levná. Jsem přesvědčen, že Margaret Thatcherová vstoupí jako jedna z nejvýznamnějších postav do galerie skvělých britských politiků,“ doplnil prezident.

ČTĚTE TAKÉ

Margaret Thatcherová včera zemřela a nejen pro české politiky i média to byla událost číslo jedna. Z Hradu se ale v pondělí ozývalo mlčení. Prezident Zeman ho ale dnešní kondolencí prolomil.

Jméno bývalé britské premiérky přitom Zeman opakovaně použil i ve své prezidentské kampani. „Obdivuhodná žena, vážím si jí, i když s jejími názory často nesouhlasím,“ řekl o ní vloni na konci listopadu pro Pátek Lidových novin.

Zasloužila se o to, aby se v Argentině znovu tančilo tango

„Vážil jsem si jí, když šlo například o bitvu o Falklandy. Neměla chamberlainovský appeasementský přístup a nenechala tyto ostrovy Argentině. A vidíte, jak vojenský úder může pomoci k zavedení demokracie, protože právě po prohrané válce o Falklandy skončila argentinská vojenská junta, skončila diktatura,“ uvedl dále Zeman.

A muž s ambicí o Hrad pokračoval tehdy ještě více do hloubky. „Nedávno jsem se na představení Jitky Frantové dozvěděl, že se tak Argentině vrátilo tango argentino, národní tanec, který tam junta na deset let zakázala. Takže Margaret Thatcherová se zasloužila, aby se v Argentině znovu tančilo tango,“ zmínil.

Margaret Thatcherová stojí na tanku při návštěve britské armády ve Fallingbostelu v roce 1986.

Další fotografie ze života železné lady si můžete prohlédnout ZDE.

Na Thatcherovou, tango a Falklandy si Zeman vzpomněl i letos na začátku ledna. V klíčovém televizním duelu na televizi Prima family, kde se ještě před prvním kolem v televizi utkal s Janem Fischerem. V té době byl Fischer ještě horkým kandidátem pro druhé kolo a Zeman tu dostal příležitost ukázat svoji převahu.

Jménem Thatcherové se prezidentský kandidát zaštítil i loni v prosinci. Na debatě v někdejším sídle Federálního shromáždění v Praze zařadil bývalou premiérku do výčtu žen, které v historii ukázaly svoji sílu. A smetl tak názory jednoho ze svých protivníků, Vladimíra Franze. „Co Alžběta anglická přezdívaná krvavá, Kateřina Veliká, Marie Terezie, Indíra Gándhíová či Margaret Thatcherová?“ tázal se Zeman.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat