Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman omilostnil muže, chce mu umožnit péči o nezletilou dceru

Český prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman omilostnil muže odsouzeného za zanedbání povinné výživy. Chce mu umožnit péči o nezletilou dceru, jejíž matka nedávno zemřela. ČTK to v úterý sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
  14:49aktualizováno  15:25

Omilostněný muž trpí několika chronickými onemocněními, která ale nejsou tak závažná, aby splnila již dříve Zemanem nastavené podmínky udělování milostí. Prezident se podle mluvčího rozhodl muže omilostnit především z humanitárních důvodů vzhledem k nepříznivé rodinné situaci. „Je třeba vytvořit podmínky, aby mohl pečovat o svoji nezletilou dceru, jejíž matka v minulých dnech podlehla závažnému onkologickému onemocnění,“ uvedl Ovčáček.

Zeman omilostněnému muži prominul zbytek nepodmíněného trestu vězení a další podmíněný trest odnětí svobody, které dostal za zanedbání povinné výživy. „Prezident republiky dále přihlédl k tomu, že omilostněný již delší dobu běžné výživné hradí, a k tomu, že udělení milosti nemá na jeho povinnost uhradit dlužné výživné žádný vliv,“ poznamenal mluvčí.

Návrh na milost Zemanovi předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Stanovené podmínky nesplnilo i několik dalších omilostněných. Zeman se například loni rozhodl milost udělit muži jako ocenění za to, že rychlou první pomocí zachránil život ženě na venkovním pracovišti. Muž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy. V prosinci prezident udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví, který zachránil život tonoucí ženě.

Podmínku závažného zdravotního stavu nesplnila ani matka pěti dětí, která se podle Zemana vzorně stará o své potomky a v případě jejího nástupu do vězení, by děti musely být umístěny v různých dětských domovech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!