Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman volit v druhém kole nepůjde, Žantovskému nechtěl dát ‚polibek smrti‘. Ústup levice ho překvapil

Miloš Zeman. foto:  Dan Materna, MAFRA

LÁNY - Prezident Miloš Zeman považuje za překvapivý propad levicových stran ČSSD a KSČM ve volbách. Svědčí to o tom, že nemají v čele ty nejschopnější lídry, řekl v neděli v rozhovoru v televizi Prima. Je podle něj správně, že předsedou sociální demokracie zůstane vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Za ním jsou totiž podle Zemana daleko horší lidé, a to místopředsedové strany.
  11:10aktualizováno  13:43

ČSSD mohla dopadnout hůř, míní sociolog Herzmann. ‚Trikolóra má šanci proniknout do vysoké politiky‘

ČSSD a KSČM ztratily v letošních krajských volbách nejvíce zastupitelských mandátů. Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Naopak Piráti získali mandátů asi 20krát více než před čtyřmi lety, a to 99.

„Uvážíte-li, že český národ je obecně označován za spíše levicový, pak je to překvapení, které ovšem svědčí o tom, že ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry,“ řekl Zeman. Setrvání Hamáčka v čele ČSSD ale považuje za velmi správné. „U Vojtěcha Filipa je to něco podobného. Neznám v komunistické straně nějakou výraznou charismatickou osobnost, která by je zachránila,“ poznamenal prezident.

„Když budeme mluvit o ČSSD, odešly z ní docela výrazné osobnosti,“ uvedl Zeman. Zmínil poslance Jaroslava Foldynu, který se stal členem SPD, někdejšího jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu a Miroslava Antla, jenž nyní kandiduje na Rychnovsku do horní komory Za občany. Zeman doufá, že ČSSD nezamíří mimo Sněmovnu. Neměla by ale dělat chyby jako v Ústeckém kraji, kde, jak uvedl, rozbila demokraticky zvolenou kandidátku.

Zemana překvapil také úspěch Pirátů. „Já bych blahopřál i jim jako druhé nejsilnější straně. Obecně vzato bych chtěl blahopřát všem, kdo se dostali do zastupitelstva. Chtěl bych jim popřát, aby pracovali především pro svůj kraj a aby za nimi byl úspěch,“ dodala hlava státu.

Hnutí ANO vyhrálo letošní krajské volby v deseti regionech ze 13. Reálně ale hrozí, že hejtmanů získá podobně jako před čtyřmi lety mnohem méně. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí STAN, v Libereckém kraji stejně jako před čtyřmi lety Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočechů.

Zeman považuje za nesportovní, když poražené strany vytváří vlastní „splácanou“ koalici proti vítězi voleb. „Bohužel v české politické realitě, a to už jsme viděli minule, je taková vzpoura méně schopných, nebo jinak řečeno poražených,“ poznamenal. Hejtmanem by podle něj měl být ten, kdo dostal nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany. Prezident uznal, že vítěz voleb si musí zajistit koaliční podporu. Nyní jde ale podle něho o situaci, kdy vítěz nemá ani šanci o koalici jednat.

„Já myslím, že by to bylo spravedlivé. Je to nějaká forma většinového systému. Vítěz by měl brát vše. Pokud lidi mu dají nejvíc hlasů, tak by to bylo spravedlivé,“ řekl k Zemanově návrhu premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru na webu Blesk.cz.

K různým koalicím, například mezi ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, Zeman řekl, že pokud se spojí několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr. „Ten, kdo jde v koalici, dokazuje, že nevěří sám sobě,“ uvedl. Podle něj se „pětiprocentní trpaslíci chtějí schovat pod křídla o něco málo větších stran.“

Volit v druhém kole nepůjde

Prezident Zeman se rozhovořil i o senátních volbách. Řekl, že nadále má k Senátu „totálně záporný vztah“. Ten označil za „od panstva odložené šaty.“ „Jsou tam často lidé, kteří neuspěli v jiném typu voleb,“ dodal. 

Prezident dodal, že nepůjde volit v senátním finále v obvodu Praha 5. Uvedl, že jím preferovaný kandidát neuspěl a s finalisty nesdílí názory.

„Soupeří mezi sebou dva kandidáti z opačného názorového břehu,“ uvedl Zeman. Řekl, že řediteli Knihovny Václava Havla Michaelu Žantovskému (TOP 09) nechce dávat polibek smrti, ale je podle něho o něco přijatelnější než Václav Láska (SEN 21). „Ale na druhé straně ne o tolik, abych ho šel volit,“ dodal prezident. 

Zemanovi předchůdci v prezidentském úřadě Václav Havel i Václav Klaus se senátních voleb zúčastnili vždy, a pokud to vývoj vyžadoval, hlasovali v obou kolech. Výjimkou byly první senátní volby v roce 1996, kdy byl v Havlově obvodu v Praze 6 zvolen senátorem kandidát ODS Jan Koukal už v prvním kole.

V minulosti Zeman navrhoval zavedení volební povinnosti. Hovořil o tom například poté, co odevzdal svůj hlas ve druhém kole senátních voleb před šesti lety.

„Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii,“ řekl tehdy prezident s tím, že by se podle něj nejednalo o administrativní svévoli. „Stejně tak jako má volič právo si svobodně vybrat, koho chce, tak má i povinnost účastnit se veřejného života,“ prohlásil tehdy. V rozhovoru pro Českou televizi v roce 2016 pak uvedl, že by by lidé, kteří k urnám nepřijdou, měli dostat mírnou pokutu. 

Zeman míní, že po senátních volbách „velmi pravděpodobně“ zůstane předsedou Senátu občanský demokrat Miloš Vystrčil. Vystrčil si podle prezidenta vybudoval určitou pozici spornou cestou na Tchaj-wan. Kdyby byl vyměněn, mohl by říkat, že jde o kritiku za tuto cestu, uvedl.

První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v deseti obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi. Adepti nominovaní ČSSD, která obhajovala deset křesel, dokázali postoupit ve třech obvodech. Kandidáti navržení TOP 09 postoupili ve třech obvodech, adepti Pirátů a hnutí Senátor 21 ve dvou.

První volební kolo zatím nevyřešilo patovou situaci, který klub bude v Senátu nejpočetnější a bude mít právo nominovat předsedu horní komory. Favorizuje však v tomto klání frakci Starostů, v níž jsou i oba senátoři za TOP 09. Celkem by jejich klub mohl mít až 29 členů. Starostové navíc z prvního místa postoupili v sedmi obvodech, zatímco kandidáti ODS v pěti a mohli by mít až 26 senátorů.

Autor:

Advantage Consulting, s.r.o.
KALKULANT PROJEKTŮ S AJ (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat