11. května 2018 14:33, aktualizováno  19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman podpořil Polsko ve sporu s Evropskou komisí o kácení Bělověžského pralesa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Prezident Miloš Zeman (vlevo) se při návštěvě Polska setkal 10. května 2018 v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (vlevo) se při návštěvě Polska setkal 10. května 2018 v... | foto: ČTK

VARŠAVA Prohlídkou Bělověžského pralesa dnes prezident Miloš Zeman ukončil třídenní návštěvu Polska. V chráněné přírodní památce na polsko-běloruském pomezí se podíval i do zubří rezervace a střediska lesní výchovy. Již ve čtvrtek Zeman řekl, že jeho návštěva má být vnímána jako výraz solidarity s Polskem, které se kvůli kácení v pralese dostalo do sporu s Evropskou komisí. V pátek podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman solidární stanovisko s Polskem zopakoval.

Z Varšavy prezident do Bělověžského pralesa odletěl dopoledne vrtulníkem společně s manželkou Ivanou a s částí delegace.

Ovčáček sdělil, že ředitel národního parku seznámil Zemana s aktuální situací v pralese. „Pan prezident zopakoval své solidární stanovisko s Polskem. Během debaty zmínil i fakt, že zubři, právě z Bělověžského pralesa, jsou v České republice v Milovicích,“ řekl Ovčáček. Zemana s delegací poté zavezly do nitra pralesa bryčky tažené koňmi. 

11.května 2018 v 13:21, příspěvek archivován: 11.května 2018 v 14:49

Už jsme na cestě do srdce Bělověžského pralesa! https://t.co/B0PQviR1ym

Podle svého mluvčího Zeman při debatě se zástupci národního parku situaci v Bělověžském pralese přirovnal k Šumavě a k tamním sporům mezi ochránci přírody a lesními hospodáři o způsobu boje proti kůrovci. Ovčáček poznamenal, že během debaty také zaznělo, že v této otázce chybí věcná diskuze a proto nastupuje debata emotivní.

Do Polska Zeman přiletěl ve středu, ve čtvrtek jednal s  předními polskými představiteli včetně prezidenta Andrzeje Dudy. Po setkání s ním se na tiskové konferenci český prezident Polska zastal ve sporu s Evropskou komisí o kácení v Bělověžském pralese. Poznamenal také, že spolu mluvili o pokusech rozvrátit visegrádskou skupinu (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a vnutit jí vůli Evropské komise v některých věcech, které narušují princip subsidiarity. Podle Zemana má každá země právo rozhodovat o svých vnitřních záležitostech, a to včetně práva nakládat s vlastními surovinovými zdroji, tedy i s lesem.

Polsko se kvůli Bělověžskému pralesu dostalo před Soudní dvůr EU. Evropská komise ho totiž zažalovala za lesnické zásahy a rozsáhlou těžbu. Unijní soud dal komisi v polovině dubna za pravdu. Těžbu Polsko hájilo bojem proti lýkožroutu smrkovému, takzvanému kůrovci. Boji proti kůrovci se Zeman věnoval i v České republice, ve svých názorech na způsob zákroku proti němu se neshoduje s některými odborníky a ochránci přírody.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se při návštěvě Polska setkal 10. května 2018 v Senátu ve Varšavě s maršálkem Sejmu Markem Kuchcińským.
Prezident Miloš Zeman odjíždí  od hrobu Neznámého vojína ve Varšavě za doprovodu ochranky.

Bělověžský prales je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a patří do sítě Natura 2000. Známý je jako poslední domov evropského zubra, žijí v něm ale i vlci a rysi. V roce 1996 se plocha parku na polském území zdvojnásobila na 10 500 hektarů. To však představuje pouhých 18 procent celkové rozlohy pralesa na území Polska. Celkem prales zabírá asi 150 000 hektarů. Jeho biologickou hodnotou přirovnávají ekologové k tropickým deštným pralesům.

ČTK
  • 20Diskuse