4. července 2013 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman dorazil na Velehrad. Oslaví příchod věrozvěstů

Prezident Miloš Zeman  pokládá ve Velehradě na Uherskohradišťsku květiny k oltáři v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a sv. Metoděje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman pokládá ve Velehradě na Uherskohradišťsku květiny k oltáři v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a sv. Metoděje. | foto: ČTK

VELEHRAD Prezident Miloš Zeman přijel dnes vpodvečer na poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku, které ode dneška hostí jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Letos si tam navíc tisíce poutníků připomínají 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Prezident položil květiny k oltáři ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Doprovázel ho mimo jiné olomoucký arcibiskup Jan Graubner, zlínský hejtman Stanislav Mišák a velehradský starosta Stanislav Gregůrek. Pak Zeman s doprovodem odešel do Stojanova gymnázia vedle baziliky. Od 20:00 se bude účastnit charitativního koncertu Večer lidí dobré vůle, na němž se zlínskou filharmonií vystoupí světové operní hvězdy. Tradičně nebude chybět ani Jiří Pavlica a Hradišťan. V pátek má prezident na programu účast na slavnostní bohoslužbě.

Prezident Miloš Zeman ještě před příjezdem na Velehrad besedoval s lidmi v nedalekých Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Prezident Miloš Zeman ještě před příjezdem na Velehrad besedoval s lidmi v nedalekých Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Zeman ještě před příjezdem na Velehrad besedoval s lidmi v nedalekých Osvětimanech, odkud pochází jeho kancléř Vratislav Mynář. Sál kulturního domu byl zcela zaplněn. Zeman také podepisoval své fotografie, což mírně zpozdilo jeho příjezd na Velehrad. V městysi Osvětimany, kde v posledních krajských volbách s přehledem zvítězili zemanovci s 45,5 procenta hlasů, bude prezident podle serveru iDnes.cz také nocovat, a to v penzionu, který je součástí Mynářova lyžařského areálu.

Odkaz slovanských věrozvěstů si v těchto dnech připomíná celá země. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Na Moravu přišli z Byzance na pozvání knížete Rostislava. Přeložili biblické a liturgické texty do srozumitelné řeči a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!